NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB’UN ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS VE MİMARLAR İÇİN BELİRLEMİŞ OLDUĞU ASGARİ ÜCRET PROTOKOLÜ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN TEK TARAFLI FESHEDİLMİŞTİR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 HAZİRAN 2018, ÇARŞAMBA   

5

TMMOB’UN ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS VE MİMARLAR İÇİN BELİRLEMİŞ OLDUĞU ASGARİ ÜCRET PROTOKOLÜ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN TEK TARAFLI FESHEDİLMİŞTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 02.07.2017   Güncellenme Zamanı: 07.07.2017 11:32:18  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.07.2017 14:50:00

TMMOB tarafından 2012 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretlerinin TMMOB tarafından belirlenerek SGK’ya iletilen asgari ücretin altında olmaması için imzalanan protokol, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.

TMMOB tarafından 2012 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretlerinin TMMOB tarafından belirlenerek SGK`ya iletilen asgari ücretin altında olmaması için imzalanan protokol, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Feshe ilişkin kurumun gerekçesi, 4857 Sayılı İş Kanunu`nun 39. maddesi gereğince belirlenen zorunlu asgari ücrete alternatif bir ücret olarak algılandığıdır. TMMOB`un belirlemiş olduğu asgari ücret üzerinden kurum denetim yapmayı bırakmak istemektir. Halbuki protokolün imzalandığı 2012 yılında da 4857 Sayılı Kanunun ilgili hükmü yürürlükteydi.

Sosyal güvenlik, toplumun tüm bireyleri için temel bir haktır. Bu fesih, ücretli çalışan inşaat mühendislerinin kazanılmış haklarının ellerinden alınması anlamını taşımaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı`nın gerçekleştirdiği tek taraflı fesih ile inşaat mühendisleri, serbest piyasa tarafından belirlenmiş düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edilecektir. TMMOB`un belirlemiş olduğu brüt aylık 3500.-TL asgari ücret yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın belirlemiş olduğu 1777,50.-TL asgari ücret üzerinden primler yatırılarak, üyelerimizin hakları gasp edilecektir.

TMMOB ve bağlı Odalar, üyelerimizin sosyal güvenlik haklarını zarara uğratan bu protokolün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından tek taraflı olarak feshine sessiz kalmayarak bir dizi eylemlilik planlamıştır. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak 6 Temmuz 2017 Perşembe günü saat: 16.30`da yöneticilerimiz ve üyelerimizle birlikte Fındıklı İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacaktır.

Basın açıklamasına katılımınızı ve duyarlılığınızı önemsemekteyiz. Saygılarımızla.


TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu

 

 

Ek : İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Krokisi


 

Dosyalar

İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KROKİSİ (149 KB) (05.07.2017 14:51:34)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 139

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır