NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB-SGK PROTOKOLÜNÜN, SGK TARAFINDAN İPTAL EDİLMESİYLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 MAYIS 2018, PAZAR   

46

TMMOB-SGK PROTOKOLÜNÜN, SGK TARAFINDAN İPTAL EDİLMESİYLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 07.07.2017   Güncellenme Zamanı: 07.07.2017 11:10:22  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.07.2017 11:08:57

Emek sömürüsüne izin vermeyecek, üyelerimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz

TMMOB-SGK PROTOKOLÜNÜN, SGK TARAFINDAN İPTAL EDİLMESİYLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

 

Emek sömürüsüne izin vermeyecek, üyelerimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz

 

Bilindiği gibi meslektaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında 2012 yılında Birliğimiz ile Sosyal Güvenlik Kurulu arasında imzalanan protokolle, mühendisler için asgari ücret uygulaması başlamıştı. Asgari Ücret uygulaması, sektörümüzde emek sömürüsünün önüne geçilmesi yönünde atılan önemli bir adımdı.

 

Her yılın Aralık ayında TMMOB tarafından belirlenen ve SGK`ye bildirilen Asgari Ücret belirlenirken, kamu kesiminde işe yeni başlayan bir mühendisin ücreti baz alınıyor ve özel sektördeki ücretlerin bu rakamın altında kalıp kalmadığı tespit ediliyordu.

 

Kayıt dışı ekonominin, düşük ücretle istihdamın yaygın görüldüğü inşaat sektöründe uygulamaya alınan Asgari Ücret`le, olumsuzluklar bir nebze olsa da ortadan kaldırılmaya, genç meslektaşlarımızın maruz kaldığı eşitsizlik giderilmeye çalışılıyordu.

 

İşveren örgütlerinin uygulamadan duyduğu rahatsızlığı defalarca kamuoyuyla paylaşması, atılan adımın elzem olduğu gerçeğini su yüzüne çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda, meslek odalarının üyelerinin hak ve çıkarlarını savunmaktaki kararlığını resmediyordu.

 

Anlaşılan o ki siyasi iktidar, işveren örgütlerinin talebini karşılamayı ve Asgari Ücret Protokolünü tek taraflı iptal etmeyi tercih etti. Bu uygulamanın ortadan kaldırılması, kazanılmış bir hakkın gasp edilmesi, mesleki saygınlığın zedelenmesi anlamı taşımaktadır. Açık ki, mühendislerin düşük ücretlerle çalıştırılmasının önü açılacak, düşük ücret ve düşük SGK matrahı meslektaşlarımızı emeklilikte yoksullukla karşı karşıya bırakacaktır. Güvencesizlik cenderesinde tutulan meslektaşlarımız yeni bir cenderenin içine çekilecektir.

 

Bu tek taraflı kararın bir başka sonucu ise TMMOB ve bağlı Odaları üyeleriyle karşı karşıya getirmek, Oda-üye ilişkisini zayıflatmak olacaktır. Deyim yerindeyse siyasi iktidar bir taşla iki kuş vuracaktır.

 

Belirtmek isteriz ki, Meslek Odaları ne kamu yararını gözetmekten ne de üyelerinin hak ve çıkarlarını savunmaktan vazgeçecektir.

 

İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 

 

7 Temmuz 2017


Okunma Sayısı: 147

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır