NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU TARAFINDAN HAZIRLANAN `İSTANBUL DEPREME HAZIR MI?` BAŞLIKLI BASIN TOPLANTISI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 HAZİRAN 2018, ÇARŞAMBA   

27

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU TARAFINDAN HAZIRLANAN `İSTANBUL DEPREME HAZIR MI?` BAŞLIKLI BASIN TOPLANTISI

    Yayına Giriş Tarihi: 14.08.2017   Güncellenme Zamanı: 21.08.2017 15:39:34  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.08.2017 15:06:33

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan "İstanbul Depreme Hazır mı?" başlıklı rapor basın toplantısıyla 16 Ağustos 2017 tarihinde Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Konferans Salonu`nda kamuoyuyla paylaşıldı. Rapor TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe AKÇELİK tarafından okundu. Raporda "İstanbul ve çevresinin deprem riski giderek artmakta, süre kısalmaktadır. Deprem ve yol açacağı tüm sonuçlara karşı yasal mevzuatlar tamamlanmalı, denetim, gözetim ve uygulama sisteminin taşıdığı sorumluluğu yerine getirmesi sağlanmalıdır. Nüfusu, yapı stoku, 1. ve 2. derece deprem bölgesinde olması, jeolojik koşulları, denize kıyısı olması, denizel dolgu alanları, dere yataklarındaki taşkın düzlüklerinin yerleşime açılması, düzensiz yerleşimi, hızlı ve çarpık kentleşmesi, kentsel dönüşüm konusundaki sorunları İstanbul`u deprem zararları konusunda büyük bir risk altına sokmaktadır. Deprem/afet güvenliğine önem verilmeli, yeterli jeolojik-jeoteknik inceleme ve modelleme yapılmadan karar süreçleri işletilmemelidir. Yapı Denetim Yasası, İmar Yasası, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa ve ilgili diğer yasa ve yönetmelikler, TMMOB ve Odaların önerileri alınarak yeniden düzenlenmelidir. Doğanın er ya da geç intikam alacağını" söyleyerek kendi sorumluluklarını gölgelemeye çalışanları, hamaseti kamuoyunu yanıltmak için silah olarak kullananları, kentsel alanları sermaye gruplarına peşkeş çekenleri, su havzalarını, yeşili yok edenleri, "İstanbul`un kalbine hançer gibi gökdelen dikenleri", kenti insanın değil, sermayenin ihtiyacına göre düzenleyenleri, bilimi ve meslek disiplinlerini önemsizleştirerek kaderciliği yönetim biçimi haline getirenleri tarih, İstanbul dramını yazanlar ve sahneleyenler olarak anacaktır." denildi.
Basın toplantısında Şube Başkanımız Nusret SUNA`da, İstanbul ve ülkemizin olası bir depreme hazır olmadığına değindi. İstanbul`da 2 milyon konutun depreme karşı güven vermediğine dikkat çeken SUNA, "İstanbul depreminin ne zaman olacağı belli olmadığı için, kamu kurumlarına ait binaların 2021 yılına kadar güvenli hale getirileceği, özel konutların güvenli hale getirilmesi için ise 20 yıl gerektiğine dair resmi açıklamaların önemi bulunmaktadır. En iyimser tahminde bile binlerce İstanbullunun can güvenliği tehlike altındadır. Deprem toplanma alanlarının yapılaşmaya açılması, bazı güzergâhların otoparka dönüştürülmesi yerel yönetimlerin insan hayatını değil, rantı önemsediğinin göstergesidir. Deprem Toplanma Alanı, üzerinde konteyner kentlerin kurulabileceği, elektrik, su, ısınma, duş, tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği altyapıya sahip büyük ve geniş alanlar olmalıdır." Kentsel dönüşüm projelerinin deprem odaklı değil, rant odaklı gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret eden SUNA, bilimin, meslek disiplinlerinin ve meslek odalarının itibarsızlaştırılma ve işlevsizleştirilme çabalarının deprem önlemlerinin önündeki engel olduğuna dikkat çekti. Toplantıya Şube Başkanımız Nusret SUNA, Şube Yönetim Kurulu Üyemiz İsmail UZUNOĞLU ve Şube Sekreter Yardımcımız Funda KILINÇ SUVAKÇI katıldı.


Okunma Sayısı: 72

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır