NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ŞUBE BAŞKANIMIZ NUSRET SUNA’NIN ŞUBEMİZ TARAFINDAN MESLEKTE 40, 50, 60 YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ İÇİN YAPILAN PLAKET TÖRENİ’NDEKİ AÇILIŞ KONUŞMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 OCAK 2019, PAZARTESİ   

17

ŞUBE BAŞKANIMIZ NUSRET SUNA’NIN ŞUBEMİZ TARAFINDAN MESLEKTE 40, 50, 60 YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ İÇİN YAPILAN PLAKET TÖRENİ’NDEKİ AÇILIŞ KONUŞMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.12.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.12.2017 14:33:46  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.12.2017 14:33:23

Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler

Meslekte 40, 50 ve 60. Yılını Dolduran Değerli Meslektaşlarım,

Değerli Konuklar,

Meslekte 40, 50 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarımız için düzenlenen plaket törenine ve yemeğimize hoş geldiniz.

Hepinizi İnşaat mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.

Hem plaket alacak meslektaşlarımızı hem de bizleri yalnız bırakmadınız. Davetimizi kabul etme inceliği gösterdiğiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Var olun, sağ olun.

Değerli Konuklar,

İnşaat mühendisliği meşakkatli bir meslektir.

Şantiyelerin zorlu şartlarında ömür tüketilir. Proje masalarında dirsek çürütülür. Mesai saati yoktur. İş ne zaman başlar ne zaman biter, önceden kestirmek mümkün değildir.

İnsan ailesinden, sevdiklerinden, çocuklarından, özel hayatından fedakarlık yaparak sürdürebilir ancak bu mesleği.

Meslektaşlarımızı o zorlu günlerde yalnız bırakmayan ailelerinin ve sevdiklerinin de katkılarını yok saymak mümkün değil. İnsan ve toplum yararını her şeyin üzerinde tutan ve bu yüzden de kutsal bir iş yapan meslektaşlarımızı en zor şartlarda yalnız bırakmadınız.

Sizler de var olun sağ olun.

Değerli Dostlar,

Meslekte geçirilen onurlu yıllar adına düzenlenen bu töreni, Odamızın 63. Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştiriyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası 19 Aralık 1954 yılında kuruldu. Şubemiz ise 1955`in Ağustos ayında faaliyete başladı.

Kurulduğu günden bu yana Odamız bir yandan kamusal sorumluluğunu yerine getirmeye çalışırken, diğer yandan meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için mücadele verdi.

İlkelerinden taviz vermeden topluma hizmet etmekten asla vazgeçmedi. Bilimi, bilimsel düşünceyi, bilgi birikimini toplum yararına kullanmak için bütün olanaklarını seferber etmeyi, mühendislik hizmetinin niteliğinin yükseltilmesi doğrultusunda çalışmayı asli görev saydı.

Deprem ve diğer doğal afetlerin ülkemizin en ciddi sorunu olduğu gerçeğini görerek, konu üzerine bilimsel-mesleki etkinlikler düzenledi.

Meslek içi eğitimlerle, meslektaşlarını donanımlı hale getirmeye gayret etti.

1954`ten bu yana bilimden, bilimsel yaklaşımdan, mesleğimizin evrensel kabullerinden, toplumsal ve kamusal yarardan ve mesleki etik anlayıştan taviz vermeden geçirilen onurlu yıllar, emin olunuz ki sizlerin sayesindedir.

Meslekte uzun yıllarını geride bırakan Değerli Meslektaşlarım,

Sizler onurlu yılları geride bıraktınız. Geride bıraktığınız her yıl bilginizi, görgünüzü, deneyiminizi çoğalttınız, çoğaltarak bugüne geldiniz ve çoğaltarak geleceğe yürüyeceksiniz.

Hayallerinizi ve hayatınızı mesleğinize vakfettiniz. Gerek proje masalarında, gerek şantiyelerde, gerekse üniversitelerde mesleğinizi icra ederek, binalar, köprüler, yollar, barajlar, limanlar inşa ettiniz, öğrenciler yetiştirdiniz. Bunun için sizlere minnettarız.

Sizler sizden sonra gelen kuşaklara rehber olmaya, ışık tutmaya, ufkumuzu açmaya devam edeceksiniz.

İnanıyorum ki kalbiniz, sizlerden öğrenecek gençler için her daim açık, sizleri mesleki etik ilkelerden uzaklaştırmak isteyenlere karşı her daim kapalı olacaktır.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğrenerek ve biriktirerek çıkılan basamaklar, öğrenmenin yaşı olmayacağı gerçeği ile birleşmiş ve şubemiz, meslek içi eğitim faaliyetler bağlamında dur durak bilmeyen bir ivmeyle çalışmış, bütün olanaklarını sizlerin daha donanımlı hale gelmeniz için seferber etmiştir.

Bundan sonra da etmeye devam edecektir.

Meslek örgütümüzün asli amaçlarından olan, mühendislik hizmetlerinin nitelikli hale gelmesinin ve kamusal yarar hedefli denetimin garantisi, sağlıklı bir zemine oturan şube-üye ilişkisidir ki, bu noktada içimizin rahat olduğunu söylemek durumundayım.

Sizin öğrenme arzunuz, şubemizin çalışma dönemi planlamalarının odak noktasında yer almaktadır.

Şubemizin Şubat ayında gerçekleşecek olan Genel Kurulu`nda sizlerin desteğiyle bu anlayışın korunacağına eminiz.

Emin olun ki şubemiz,  ortak değerimiz olan mesleki itibarı gözü gibi koruyacak, mesleğimizin temel ilkelerini, meslektaşlarımızın hak ve özgürlüklerini, toplumsal yararı, insan ve ülke sevgisini birleştirici değer olarak görecektir.

Değerli Konuklar,

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler

Konuşmamı daha fazla uzatmak istemiyorum.

Bu duygularla sizlere yeniden hoş geldiniz diyor, Odamızın kuruluş yıl dönümünü ve meslekte onurlu yılları geride bırakan meslektaşlarımızı canı gönülden kutluyor, gönlünüzce bir gece geçirmenizi temenni ediyorum.

Bu törenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese, Şube personelimize teşekkür ediyor bizleri, sevdiklerinizi yalnız bırakmadığınız için sizlere Şube Yönetim Kurulumuz adına bir kez daha saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Başkanı


Okunma Sayısı: 127

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır