NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TALİHSİZ AÇIKLAMA, TEHLİKELİ YAKLAŞIM ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 NİSAN 2019, PERŞEMBE   

43

TALİHSİZ AÇIKLAMA, TEHLİKELİ YAKLAŞIM

    Yayına Giriş Tarihi: 19.03.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.03.2018 17:25:01  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.03.2018 15:35:56

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu’nun, İBB Başkanı Mevlüt UYSAL’ın yeni metro hatlarına ilişkin sözleriyle ilgili yaptığı açıklama. 19 Mart 2018

 AKP İstanbul Arnavutköy İlçe Kongresi`nde bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL`ın, ""Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah "şeklinde bir açıklaması oldu.

 Açıklamayı talihsiz ve bir o kadar da tehlikeli buluyoruz.

 Bir bütün olarak kentsel hayatı ve kent ekonomisini doğrudan etkileyen ulaşımın bilimsel ve evrensel doğrularını, mühendislik disiplinlerini yok sayan bir belediye başkanı, İstanbul için kelimenin tam anlamıyla ve en kabul edilebilir ifade ile talihsizliktir.

 Belediye Başkanının sözlerinin arka planı ise ne yazık ki "talihsizlik" sözcüğü ile açıklanmayacak oranda pek çok olumsuzluğu çağrıştırmaktadır. Açıklama iptidaidir, ayrımcıdır, partizancadır; bölmeyi, toplumsal gerginliği artırmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla tehlikelidir.

İstanbul`un ulaşım ana planı yoktur. En son ulaşım ana planının tarihi 1983`tür. Ulaşım yatırımları lokal sorunları çözmek amacıyla hayata geçirilmekte, mega kentin ulaşımına günübirlik kararlar yön vermektedir. Yapılan onlarca katlı kavşağa, altüst geçide, boğaz köprülerine rağmen kent içi ulaşım, her gün artan bir sorun olarak kentlilerin hayatını işkence haline getirmeye devam etmektedir.

 Çünkü uzun yıllardan bu yana İstanbul yerel yönetimine yön veren zihniyet sürdürülebilir, işlevsel, bütünlüklü, toplu taşımacılığı merkezine alan bir ulaşım politikası yerine bilim dışı davranmakta, üniversiteler, meslek odaları, konunun uzmanları tarafından geliştirilen görüş ve yaklaşımları hiçe saymaktadır. İBB Başkanı Mevlüt Uysal`ın son açıklaması ise bu zihniyetin artık ifrata vardığının göstergesidir.

 Üçüncü boğaz köprüsünün yapılacağı bölgeyi, yan yolları, köprüden kente açılan güzergâhları tespit etmek için helikopterle kent turuna çıkan bilimdışı zihniyet, şimdi özellikleri arasına partizanlığı da eklemiştir ki, İstanbul`un her gün biraz daha yaşanabilir olmaktan uzaklaşmasının nedenini başka bir yerde aramaya gerek yoktur.

 Ulaşım bilimi, inşaat mühendisliğinin alt disiplinlerindendir. Ulaşım biliminin işaret ettiği nokta, kent içi ulaşımın toplu taşımacılığı esas alan ana plan dahilinde düzenlenmesidir. Bunun dışında kalan her karar, trafiği içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır ki, bugün karşı karşıya kaldığımız durum budur.

"Metroda önceliğimiz çok oy aldığımız bölgeler olacak" açıklamasının anlaşılabilir ve kabul edilebilir tarafını bulmak mümkün değildir. Mevlüt UYSAL bu sözleriyle "kent suçu" işlemiştir.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak İBB Başkanı Mevlüt UYSAL`ı, bilimdışı ve partizanca tavırlardan vazgeçmeye ve İstanbullulardan özür dilemeye çağırıyoruz.

 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

 İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 75

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır