NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BASIN AÇIKLAMASI: YANGIN YÖNETMELİĞİ NEDEN UYGULANMIYOR? ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 NİSAN 2019, PERŞEMBE   

46

BASIN AÇIKLAMASI: YANGIN YÖNETMELİĞİ NEDEN UYGULANMIYOR?

    Yayına Giriş Tarihi: 06.04.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.04.2018 13:15:33  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.04.2018 13:12:29

(İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından, Taksim İlkyardım Hastanesi yangınıyla ilgili yaptığı basın açıklaması. 6 Nisan 2018)

Taksim İlkyardım Hastanesi bir kez daha çıkan yangınla gündeme geldi. Aynı hastanede 2011 yılında da yangın çıkmıştı. Eğer bir binada birkaç yıl arayla iki büyük yangın çıkıyorsa, ortada apaçık bir sorun var demektir. Görünen o ki, 2011`de çıkan yangının nedenleri yeterince irdelenmemiş veya yangının çıkış nedenleri tespit edilmesine rağmen, sorunu gidermek yerine üstünün kapatılması, yok sayılması tercih edilmiştir.

 

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, yangının çatıda başlaması ve dış cephe boyunca hızla ilerlemesidir. Demek oluyor ki dış cephe malzemeleri sorunludur. Yangın yönetmeliklerine uygun malzeme kullanılmamıştır. İşin en ilginç noktası ise 2011`deki yangın yine dış cephe kaplaması üzerinde başlamış ve büyümüştür.

 

Yangın Yönetmeliklerinde "İnşaatlara kolay alevlenen yapı malzemelerinin kullanılmasına müsaade edilmeyeceği"  açıkça ifade edilmektedir. İfade bu denli açıkken, Taksim İlkyardım Hastanesi inşaatında kolay alevlenen malzeme kullanılmasına kim ve neden göz yummuştur? Denetim sürecinde bu durum neden tespit edilmemiş ve neden dış cephede Yangın Yönetmeliğine uygun malzeme kullanılması sağlanmamıştır?

 

Konuyla ilgili pek çok soru sorulabilir. Soruların işaret ettiği noktada, yapı üretim süreci ve denetim sisteminin sorunlu olduğudur. Kamu binalarının inşa süreci, sorunları daha da görünür kılmakta, denetim sistemindeki zafiyeti belirleyici olmaktadır.

 

Hastane, okul, yurt, kreş olarak kullanılan yapılarda göz ardı edilecek en küçük hata, göz yumulacak en küçük bir ihmal, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacaktır. Böyle bir vahim durumun sorumluluğu hiç şüphe yok ki göz ardı edenlerin, göz yumanların olacaktır.

 

Yangında can kaybının olmaması sevindiricidir, olaydan etkilenen hastalara, hastane personeline ve tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

 

Nusret SUNA

TMMOB

İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Başkanı

 


Okunma Sayısı: 98

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır