NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İTÜ TARAFINDAN 20-21 EYLÜL 2018 TARİHİNDE İLERİ SEVİYE `DENİZ YAPILARI ETRAFINDA OYULMA` KONULU KISA KURS DÜZENLENECEKTİR. ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 MART 2019, PAZARTESİ   

50

İTÜ TARAFINDAN 20-21 EYLÜL 2018 TARİHİNDE İLERİ SEVİYE `DENİZ YAPILARI ETRAFINDA OYULMA` KONULU KISA KURS DÜZENLENECEKTİR.

    Yayına Giriş Tarihi: 05.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.05.2018 11:24:02  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

 

İLERİ SEVİYE KISA KURS: "DENİZ YAPILARI ETRAFINDA OYULMA"

20-21 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent`te "Deniz Yapıları Etrafında Oyulma" (Scour Around Marine

Structures) başlıklı uluslararası ileri seviye bir kurs düzenlenecektir.

 

KURS EĞITMENLERI:

Prof.Dr. B. Mutlu SUMER

Dr. Thor Ugelvig PETERSEN (DHI, Danimarka Hidrolik Enstitüsü) Doç.Dr. V.Ş. Özgür KIRCA

 

KURS İÇERIĞI

Akım ve dalga kaynaklı taban oyulması, hidrolik ve kıyı mühendisliğinde yapıların stabilitesi açısından büyük tehlike arzeden bir problemdir. Köprü ayakları, açık deniz rüzgar türbinleri, dolfenler, iskeleler vb. kazık temelli deniz ve akarsu yapıları çoğu zaman oldukça agresif akım ve dalga koşullarına maruz kalmaktadırlar. Bu yapıların temelleri ile akım/dalga koşulları arasındaki ilişkinin fiziğinin yapı, zemin ve akım bileşenleri dahilinde bir bütün olarak anlaşılması, bu yapıların kısa ve uzun vadede stabil olarak tasarlanabilmeleri için elzemdir.

Bu iki günlük kurs kapsamında katılımcılara su yapıları etrafında oyulma olgusu ve oyulma riskinin belirlenebilmesi için temel fiziksel kavramlar ve ilgili mühendislik yaklaşımları aktarılacaktır. Birçok farklı akım koşulu altında yapılar etrafında oyulma ele alınacak; özellikle boru hatları, kazıklar (köprü ayakları), kazık grupları, dalgakıranlar gibi yapılar etrafında oyulmanın belirlenmesi konuları detaylarıyla işlenecektir. Ayrıca açık deniz rüzgar türbini temelleri etrafında oyulma ve oyulmaya karşı alınabilecek tedbirler üzerinde özel olarak durulacaktır. Kursu tamamlayan katılımcılar oyulma problemlerini belirleyebilme, oyulma geometrisini tahmin edebilme ve alınabilecek önlemler ile ilgili özellikle son on yıl içinde "deniz yapıları etrafında oyulma" konusunda kaydedilen bilimsel ve teknik ilerlemelerle donanmış olacaklardır. Kursun hedef kitlesi hidrolik, geoteknik, kıyı ve deniz inşaat mühendisliği konularında çalışan uygulamacılar, araştırmacılar ve lisansüstü öğrencileridir.

 

Kurs katılımcılarına sertifika ve Prof. Sumer`in baş yazarı olduğu "The Mechanics of Scour in the Marine Environment" isimli kitap verilecektir. Kurs dili İngilizce`dir.

 

Daha fazla bilgi ve kayıt için:

 

http://bmsumer.com/wp-content/uploads/2018/03/DK_2018_CourseDescription_Scour_BM_SUMER_UK.pdf

 

 


Okunma Sayısı: 56

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır