NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ MESLEKTE 40, 50, 60 YIL ONUR BELGESİ, PLAKET TÖRENİ VE YEMEĞİ - 22 ARALIK 2018 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 HAZİRAN 2019, ÇARŞAMBA   

8

MESLEKTE 40, 50, 60 YIL ONUR BELGESİ, PLAKET TÖRENİ VE YEMEĞİ - 22 ARALIK 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 22.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.12.2018 09:34:38  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.12.2018 15:32:07

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak düzenlediğimiz Meslekte 40, 50, 60 Yıl Onur Belgesi, Plaket Töreni ve Yemeği Harbiye Hilton Otel’de gerçekleşti.

Tören Şube Başkanımız Nusret SUNA`nın açılış konuşmasıyla başladı. SUNA, "Bugün, meslekte 40, 50 ve 60 yılını tamamlayan meslektaşlarımıza plaketlerini takdim edeceğiz. İnanıyorum ki, her bir meslektaşımız geride bıraktığı onurlu yıllar adına aldıkları plaketlere ofislerinin, evlerinin en nadide köşesinde yer açacaktır.

Nasıl açılmasın ki, kocaman bir ömür saklı o plaketlerde. Hüzünler, sevinçler, ayrılıklar, kavuşmalar, başarılar, başarısızlıklar saklı. Yeniden denemek, mücadele etmek, tutkuyla bağlanmak saklı o plaketlerde. Öğrenmenin sorgulamanın, araştırmanın, doğruyu bulmanın simgesidir o plaketler. O plaketler insan sevgisini, ülke sevgisini, toplumsal ve kamusal yarar ilkesini her zaman rehber edinenlerin ömürlerinin sonuna kadar taşıyacağı birer nişanedir. Şantiyelerde, proje masalarında eşinizden, dostunuzdan, sevdiklerinizden ayrı geçirdiğiniz, bin bir güçlükle ayakta kalmaya çalıştığınız yılları karşılayabilir mi, teşekkür plaketi? Biliyorum, karşılaşması mümkün değil. Bunu sizler de biliyorsunuz ancak yine de davetimize katılma nezaketi gösterdiniz.

Çünkü yüce gönüllüsünüz, mütevazısınız; dayanışmanın, bir arada olmanın taşıdığı anlamın farkındasınız. Odamıza, sizlere teşekkür etme olanağı vermeniz bile başlı başına takdire şayandır. Yanımızda durmaya, mesleğimizi icra etmeye, bizlere rehberlik yapmaya ve gençlerin öğretmeni olmaya devam etmenizi özellikle rica ediyorum. İnanmanızı isterim ki, mesleğimizin sizlere, sizlerin bilgi birikiminize, deneyimlerinize sonsuz ihtiyacı bulunmaktadır. Kiminiz mesleğimizin bütün inceliklerini büyük bir fedakârlıkla hayata geçirdiniz

Kiminizde akademisyen olarak yeni meslektaşlarımızın yetişmesini sağladınız. Mesleki itibarı korumayı, mesleki etiği savunmayı asli görev saydınız. Hem övgüyü hem de teşekkürü hak ediyorsunuz." diyerek konuşmasına başladı.

SUNA, Odanın 64 yıldır mesleğin evrensel kabullerinden taviz vermediğini, mesleği ve meslektaşlarını savunmayı asli görev saydığını, bilimsel-mesleki etkinlikler bağlamında alanımızın referans kurumu olmayı başardığına dikkat çekerek, "Odamızın ayırt edici özelliği, iktidarların kurmak istediği vesayet ilişkisini reddetmek olmuş, tek düsturu olan mesleki-bilimsel doğrulardan ayrılmamıştır. Birinci boğaz köprüsüne dönük tartışmalardan Kanal İstanbul Projesine, Yapı Polisi önerisinden yapı denetim sistemine, kaçak ve sağlıksız yapılaşmadan imar aflarına, HES`lerden kentsel değerlerinin talanına kadar hemen her konuda, siyasi iktidarları karşısına almaktan imtina etmemiştir. Odamızın ayırt edici özelliği bunlarla sınırlı değildir. Meslek alanımızı, sektörümüzü doğrudan etkileyen ekonomik-politik karar ve tasarruflarla ilgili de görüşlerini açıklama gereği duymuş, demokrasinin kök salmadığı bir ülkede mesleklerin bile özgürce yapılmasının mümkün olmadığını düşünmüş, emeğin en yüce değer olduğuna inanmış, haliyle de tarihi boyunca emek ve demokrasi güçleriyle dayanışma içinde bulunmuştur." diyerek sözlerine devam etti.

SUNA, meslekte 40, 50 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarımızı kutlayarak, " Odamızın kuruluş yıl dönümünü ve meslekte onurlu yılları geride bırakan meslektaşlarımızı canı gönülden kutluyor, gönlünüzce bir gece geçirmenizi temenni ediyorum"  diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gecede konuşan Kıbrıs İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan YAĞCIOĞLU ve Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Genel Başkanı Seran AYSAL`da, Kıbrıs İMO ve KTMMOB olarak Türkiye`deki İnşaat Mühendisleri Odası ve TMMOB ile ilişkilerin sıcaklığından bahsederek, Kıbrıs`tan selam getirdiklerini ifade ettiler ve meslekte 40, 50 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarımızı ve 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Gününü kutladılar..

Bu sene meslekte 40 yılını dolduran TBMM İstanbul Milletvekili Hayrettin NUHOĞLU (Önceki Dönem Şube yöneticilerimizden)  ise Odamıza sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptığı konuşmasında mesleğimizin itibarsızlaştırıldığına dikkat çekerek, mesleğimize sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi ve 40,50 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarımızı ve 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Gününü kutladı. .

Oda Başkanımız Cemal GÖKÇE ise "Görevimiz, hep birlikte yaşamış olduğumuz sorunları çözmek ve mesleğimizin toplumdaki yerini ve etkinliğini yükseltmektir. Meslektaşlarımızın ve yöneticilerimizin biriktirdikleri deneyimlerin veri tabanı, her zaman aklımızı yönetiyor. Biz biliyoruz ki; geçmişi anımsama becerisini yitirmiş olanlar, gelecekle ilgili planlar yapamazlar. Oysa geçmişteki yaşanmışlıkları anımsayarak gelecekle ilgili planlar yapmak arasında çok sıkı bağlar var. İnsanın geçmişini beyninde canlandırabilme becerisi, aynı zamanda, geleceği sağlıklı bir şekilde kurmasının yolunu açar. Bu özellik insanları diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Mesleğimizin ve ülkemizin bizimle ilgili olan sorunlarını birebir yaşamış olmamız, bizleri yetkili kıldığı gibi daha da güvenli yapar. Bu nedenle Odamızın ve mesleğimizin geçmişi, gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışanların ve dünümüzü bugünlere taşıyanların tarihidir. Bu tarih; aynı zamanda mesleğe bağlılık, kamu yararını her şeyin önünde tutan ve emeğe olan saygıyı dikkate alan bir tarihtir" diyerek başladığı konuşmasında eşitlikçi, adaletli, barışçı ve refah seviyesi yüksek bir ülke olma yolunda sorumluluğumuz olduğunu belirterek, "Bu ağır sorumluluğu her zaman omuzlarımızda taşıyacağız. Birçok meslektaşımızın önünde hiç de az olmayan hizmet yılları var. Bu yılları başarılı ve sağlık içerisinde geçirmeniz en büyük dileğimizdir. Bu güne kadar yapmış olduğunuz hizmetler nedeniyle sizlere çok teşekkür ediyoruz." dedi ve Odamızın kuruluş günü olan 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Gününü kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Bu yıl (törene katılan)  meslekte 60 yılını dolduran 1958 yılı mezunu 12 meslektaşımıza; meslekte 50 yılını dolduran 1968 yılı mezunu 44 meslektaşımıza; meslekte 40 yılını dolduran 1978 yılı mezunu 141 meslektaşımıza plaket ve onur belgeleri takdim edildi.


Okunma Sayısı: 167

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır