NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BOĞAZİÇİ ÖNGÖRÜNÜM BÖLGESİ İMAR AFFI KAPSAMINA ALINDI. HÜKÜMET KENT SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR HÂLÂ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 HAZİRAN 2019, ÇARŞAMBA   

32

BOĞAZİÇİ ÖNGÖRÜNÜM BÖLGESİ İMAR AFFI KAPSAMINA ALINDI. HÜKÜMET KENT SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR HÂLÂ!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.01.2019 14:30   Güncellenme Zamanı: 09.01.2019 10:39:06  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 27.12.2018 14:50:27

Boğaziçi öngörünüm bölgesinin imar affına dahil edilmesiyle ilgili olarak İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama) 27 Aralık 2018

Bilindiği gibi 6 Haziran 2018 tarihinde İmar Barışı Yönetmeliği yayınlanmış ve binlerce kaçak yapı için af umudu doğmuştu. Nitekim geçen zaman zarfında pek çok kaçak, sağlıksız ve imara aykırı yapı aftan yararlandı. İmar affından 50 milyar lira beklenmesine rağmen, toplanan paranın 10 milyar lira civarında kaldığı kamuoyuna yansıdı.

"İmar Barışı" ismiyle başlatılan imar affına, Boğaziçi öngörünüm bölgesi dahil edilmemişti. Ancak rant değeri yüksek bölgenin imar affı kapsamına alınması yönündeki belli çevrelerin baskıları ve beklenen paranın toplanmaması nedeniyle Hükümet Kanun değişikliğini Meclis gündemine taşıdı. Buna göre Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan kaçak yapılar imar affı kapsamına alınacak.

Hükümet her zaman yaptığı gibi, Boğaziçi öngörünüm bölgesini imar affı kapsamına alan değişikliği torba yasa içerisinde TBMM`ye sundu. 

Boğaziçi öngörünüm bölgesinin imar affı kapsamına alınmasıyla Sarıyer, Üsküdar ve Beykoz`da bulunan kaçak yapılar yasallaşacak. 

Bunun anlamı açıktır. İstanbul`un rant değeri yüksek bölgelerinde inşa edilen yapılar, sonradan yapılan eklemelerle birlikte affedilecek ve güvenli olmaktan uzak gerçeklikleriyle İstanbul yapı stokundaki yerini alacak.

İstanbul, kamusal değerleri, kentlilerin ortak kullanımına açık alanları ulusal/uluslararası sermayeye peşkeş çekilmiş, ormanları, yeşil alanları talan edilmiş, kaçak ve sağlıksız yapılaşmaya göz yumulan, imar affıyla adeta ödüllendirilen, dere yataklarının imara açıldığı, güvenli olmaktan uzak yapı stokuna sahip bir kenttir. Yağmaya uğramayan, talan edilmeyen ya da yanlış yatırımlarla heba edilmeyen bölge neredeyse kalmamıştır. Deprem toplanma alanlarının bile yapılaşmaya açıldığı, deprem sonrası ulaşım güzergâhlarının yok edildiği bir kenttir İstanbul. 

İmar affıyla kent suçu işleyen Hükümet, Boğaziçi öngörünüm bölgesini de affa dahil ederek suç işlemede kararlı olduğunu açığa çıkartmıştır. Kentte rant odaklı düzenleme uygulamaları hız kesmeden devam etmektedir. 

İfade etmek isteriz ki, ne kent ne de doğa kendisine bu kadar hoyratça davranılmasını cezasız bırakmıştır.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak bir kaygımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz: Ne yazık ki, kente karşı suç işlemenin, imar aflarıyla yapılara resmiyet kazandırmanın bedelini olası bir depremde İstanbullular ödeyecektir. 

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak çağrımız açıktır: İstanbul, deprem tehlikesini gözeten bir programla yeniden düzenlenmek durumundadır.

Eğer bu yapılmazsa sonuçlarının ağır olacağı bilinmelidir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 
İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 51

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır