NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ŞUBE BAŞKANIMIZ NUSRET SUNA`NIN, ŞUBEMİZ TARAFINDAN 13 NİSAN 2019 TARİHİNDE DÜZENLENEN PROF. İLHAN BERKTAY` A SAYGIYLA ANMA ETKİNLİĞİNDEKİ AÇILIŞ KONUŞMASI: ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 TEMMUZ 2019, CUMARTESİ   

29

ŞUBE BAŞKANIMIZ NUSRET SUNA`NIN, ŞUBEMİZ TARAFINDAN 13 NİSAN 2019 TARİHİNDE DÜZENLENEN PROF. İLHAN BERKTAY` A SAYGIYLA ANMA ETKİNLİĞİNDEKİ AÇILIŞ KONUŞMASI:

    Yayına Giriş Tarihi: 10.04.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.04.2019 11:38:55  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.04.2019 11:49:55

 

Değerli Dostlar,

Değerli Meslektaşlarım,

Profesör ilhan Berktay`ı anma etkinliğine hoş geldiniz.

İlhan hocamızın mesai ve dava arkadaşlarını, öğrencilerini, sevgili ailesini saygıyla selamlıyorum.

Değerli Konuklar,

Bugün burada Odamızın eski yöneticilerinden aynı zamanda mesleğimizin duayenlerinden İlhan Berktay Hocamızı anmak için bir araya geldik.

İlhan Hocamız bugün burada aramızda bulunan birçok meslektaşımız da dahil olmak üzere yüzlerce inşaat mühendisinin eğitiminde önemli rol model olmuş, mesleğini yaparken meslek odamıza ve örgütlülüğümüze katkılarını da esirgememiştir.

Değerli Katılımcılar,

İlhan Hocamızı anlamanın ve anlatmanın zorluğu, biraz da öyküsünün ülkemizin yakın tarihiyle paralellik arz etmesindendir.

Türkiye`de muhalif olmak zordur. Türkiye`de solcu, sosyalist olmak zordur. Türkiye`de aydın olmak zordur. İlhan Hocamız aklı yetmeye başladığından itibaren zoru seçmiş, sosyalist bir aydın olmanın gereğini yerine getirmiştir.

Üniversiteye girer girmez örgütlü olmayı tercih etmesi bu nedenledir. Toplumsal sorunlara gözlerini kapatmamış, bu uğurda eğitim hayatını yarıda kesmek zorunda kalmış, baskı görmüş, gözaltına alınmış, tutuklanmış, genç yaşında üç yıl cezaevinde kalmış, popüler ifade ile bedel ödemiştir.

İnsanı ve hayatı anlama ve değiştirme azmi, eğitim konusunda da ısrarlı davranmasına yol açmış, cezaevine girdiği için tamamlayamadığı eğitimine bir süre sonra yeniden başlamıştır.

Açıkçası bu durum bizler açısından tarifsiz bir mutluluğa sebebiyet vermiştir. Çünkü cezaevine girdiği için makina mühendisliği eğitimini yarıda bırakmış, cezaevi sonrası inşaat mühendisliği Bölümüne girmiş ve bizler de bu vesile ile onunla meslektaş olma şansını yakalamış olduk.

Sevgili Hocamızın birkaç dönem başkanlığını yaptığı İstanbul Yüksek Tahsil Gençlik Derneği`nin başkanlığını veya yönetim kurulu üyeliğini yapanlar arasında Yıldız Baştımar, Nihat Sargın, Vecdi Özgüner, Şaban Ormanlar, Kemal İşler gibi isimler bulunmaktadır.

İsimler şu nedenle önemlidir: Dönemin tek ve merkezi gençlik örgütü olan İstanbul Yüksek Tahsil Gençlik Derneği`nin tedrisatından geçenler, Türkiye`de sol hareketin akil insanları olarak kabul görmüştür.

Değerli Konuklar,

Bir gerçeğe dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

Herkesin malumu olduğu bir gerçeği İlhan Hocamızı anarken bir kez daha hatırlatmak, hafıza tazelemek istiyorum.

Solcular, sosyalistler ilk partiden, ilk dernekten, ilk dergiden bu yana her zaman baskıyla, zorla sindirilmeye çalışılan, cezaevlerine atılan, sürgüne gönderilen, öldürülen, dayak yiyen, işkenceye tabi tutulan, yalnızlaştırılmaya çalışılan insanlar olmuşlar. Çok kahır çekmişler. Çok az gün görmüşler.

Ancak şartlar ne olursa olsun inançlarından, özlemlerinden, hayallerinden asla vazgeçmemişler; okumayı, yazmayı, tartışmayı, araştırmayı hiçbir zaman ihmal etmemişler, hatta bunu varlık nedeni görmüşlerdir.

Sol tarih aynı zamanda inatlaşmanın tarihidir ve açıkçası başka hiçbir siyasal ve toplumsal kesim bu denli baskı altında tutulmamış ve böyle bir inatlaşma içine girmemiştir. Başka hiçbir siyasal ve toplumsal kesim böylesine yoğun fikri üretimin içinde olmamıştır.

İlhan Hocamız bu geleneğin nadide insanlarından biridir.

Değerli Meslektaşlarım,

Ne mutlu ki bize, İlhan Berktay`ın meslektaşlarıyız. Ne mutlu ki bize, onun emek verdiği, değer kattığı, omuzladığı, zor dönemlerde ayakta tutmaya çalıştığı meslek odamızın bayrağını taşıyoruz.

Şuna inanmanızı isterim: İnşaat Mühendisleri Odası kurulduğu 1954 yılından bu güne muhalif, toplumcu, halkçı yönünden, inşaat mühendisliğinin evrensel ilkelerinden taviz vermediyse bu, İlhan Hocamız ve çok değerli meslektaşlarımız sayesindedir. Onlardan sonra gelenler, onların aziz hatıralarına, mesleğe ve topluma sıkı sıkıya bağlılıklarına sahip çıkmışlar, onlardan aldıkları bayrağı onurla taşımışlardır.

İMO tarihi bir bakıma "geçmişi olmayanın geleceği olmaz" tezini doğrulayan bir süreçtir ve bu tarihin köşe taşlarından biri de İlhan Hocamızdır.

Değerli Konuklar,

Siyasetteki kararlığı ve mücadele azmi, hem meslek hayatına hem de akademik sürecine yansımış, Hocamız akademik basamakları hızla tırmanarak kısa zamanda mesleğimizin duayenliğine ulaşmıştır.

İlhan Berktay sadece meslek odamıza katkıları ile değil, meslek alanımıza, mühendislik bilimine yaptığı katkılar için de bizler açısından unutulmayacak bir meslektaşımızdır. Yüzlerce makale, kitaplar, bilimsel etkinliklere sunduğu bildiriler ve ders notları ile inşaat mühendislerine başucu eserler armağan etmiştir.

Değerli Konuklar,

İlhan Hocamızın Değerli Ailesi,

Değerli Meslektaşlarım,

İnanıyorum ki anma etkinliği İlhan Hocamızın geride bıraktığı sedayı çoğaltmaya, görüş ve yaklaşımını içselleştirmeye katkısı olacaktır.

İlhan Berktay`ı anma etkinliği düzenlenmesine önayak olduğunuz, etkinliği onurlandırdığınız için sizlere bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

 


Okunma Sayısı: 20

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır