TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ ULUSLARARASI 10. BETON KONGRESİ “BETON TEKNOLOJİSİNDE SON GELİŞMELER” PROF. DR. TURHAN ERDOĞAN ANISINA 2-3-4 MAYIS 2019 /BURSA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 HAZİRAN 2020, PERŞEMBE   

48

ULUSLARARASI 10. BETON KONGRESİ “BETON TEKNOLOJİSİNDE SON GELİŞMELER” PROF. DR. TURHAN ERDOĞAN ANISINA 2-3-4 MAYIS 2019 /BURSA

    Yayına Giriş Tarihi: 02.05.2019 13:00   Güncellenme Zamanı: 09.05.2019 11:59:31  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.05.2019 17:25:54

Odamız adına Şubemiz ve Bursa Şubesi tarafından 2-3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler” temasıyla düzenlenen Uluslararası 10. Beton Kongresi Bursa`da yapıldı.

 

Odamız adına Şubemiz ve Bursa Şubesi tarafından 2-3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde "Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler" temasıyla düzenlenen Uluslararası 10. Beton Kongresi Bursa`da yapıldı. Açılış konuşmaları bölümünde Şube Başkanımız Nusret SUNA, Bursa Şube Başkanı Mehmet ATALAY, Oda Başkanımız Cemal GÖKÇE, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hulusi ÖZKUL, ayrıca, Bursa Milletvekili Atilla ÖDÜNÇ, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay YILMAZ, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay ERDEM ve Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros ONULAY, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İMO Başkanı Gürkan YAĞCIOĞLU ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği adına konuşan CEO İsmail BULUT`un konuşmaları yer aldı.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Turhan ERDOĞAN anısına hazırlanan video gösterimi gerçekleşti.

Açılışta konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet ALBAYRAK, İstanbul ve Bursa Şube olarak 10. Beton Kongresini ilk defa uluslararası nitelikte gerçekleştirdiklerini belirterek, Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler temasıyla gerçekleşecek olan Kongre`nin inşaat mühendisliği alanına teknik ve bilimsel açıdan son derece faydalı olacağını kaydetti.  ALBAYRAK, "Şehirlerimizdeki çarpık ve plansız yapılaşmanın adeta tek suçlusu olarak görülen beton malzemesinin aslında inşaat sektörünün temel girdilerinden ve ana malzemelerinden birisi olduğunu, son derece ekonomik, yararlı bir ürün olduğunu kongremiz süresince daha iyi anlayacağız. Beton sektörü, 50 bin kişiye yaklaşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Bu itibarla 1989 yılından bu yana her 4 senede bir düzenlenmiş ve bu sene Bursa`mızın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan beton kongresini sektör ve meslek gurubu olarak oldukça önemsiyoruz. İkisi davetli konuşmacı olmak üzere İsviçre, Hindistan, Azerbaycan, Malezya, İran, Polonya, Hollanda, Pakistan ve Cezayir`den kongremize katılan misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Şube Başkanımız Nusret SUNA ise,  Prof. Dr. Turhan Yaşar Erdoğan`ın meslek alanına değerli katlılar sağladığını ifade ederek, onun anısına düzenlenen Kongre`nin ahde vefa olduğunu kaydetti.

 

1999 Marmara Depremi`nin nitelikli betonun önemini ortaya çıkarttığını vurgulayan SUNA, Türkiye`de yapı stokunun güvenli olmadığına işaret etti ve yapı stokunun güvenli olmadığı bir ülkede betonun önemini ve niteliğinin iyi anlatılması gerektiğini belirterek, "Nitelikli beton üretiminin önemi arttı. Kongrede buna katkı sağlayacaktır. Türkiye hazır beton kullanımına 1976 yılında başladı. Kıta Avrupası`nda 1900`lü yıllarda başlanırken Türkiye`de bu kadar geç başlaması sorgulanmalıdır. Günümüzde Türkiye beton dayanımında Avrupa ortalamasının üstündedir. Beton teknolojilerindeki gelişmelerle de nitelikli ve estetik beton üretimi artmıştır" dedi.

İnşaat sektörünün, yaklaşık 200 alt sektörü beslediğini, ancak betona ayrı bir parantez açmak gerektiğini kaydeden SUNA, diğer yapı malzemelerinin önemini saklı tutmak kaydıyla betonun bir yapının temel harcı olduğunu vurgulamak gerektiğini, nitelikli betonun, sektörümüzde adeta çığır açtığını, hatta yaratıcılığı teşvik ettiğini, nitelik ve estetiğin, beton teknolojisinin gelişmesiyle daha da görünür hale geldiğini belirtti.

Oda Başkanımız Cemal GÖKÇE konuşmasında kongrenin, yapı sektörü ve inşaat mühendisleri için önemli bilgi birikimi sağlayacağını, kongreler sayesinde birlikteliğin artacağına dikkat çekti. Kaliteli agrega kullanımına dikkat çeken ve mevcut yapı stokunun deprem güvenlikli olmadığına değinen GÖKÇE, "Ülkemizde yaklaşık olarak 20 milyon mertebesinde konut stoku var. Ayrıca kamu yapıları ve endüstri tesisleri var. bunların büyük çoğunluğu beton malzemesi kullanılarak yapılan yapılardır. Yapılarımız orta büyüklükte bir depremde bile ciddi ölçüde hasar alıyorlar. Bu yapıların önemli bir kısmı mühendislik hizmeti almadan kaçak ve denetimsiz bir şekilde üretilmiştir. Ayrıca yapılarımız depremi beklemeden kendi kendine yıkılıyor. Kısa bir süre önce İstanbul Kartal`da çöken Yeşilyurt Apartmanı`nda 21 insanımızı kaybettik. İstanbul ve Bursa gibi kentlerimizin yaşayacağı bir depremi düşünmek bile istemiyorum. Ayrıca İstanbul`da çökme tehlikesi olan birçok bina bugün boşaltılıyor" dedi.

Kaliteli agrega kullanımının önemine dikkat çeken GÖKÇE, "Beton malzemesi ve türevlerinin çok daha iyi bilinerek kullanılmasının sağlanması, yapı stokumuz açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca beton teknolojisinde ortaya çıkan gelişmeler, inşaat mühendislerini ve beton üreticilerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Betondan beklenen koşulların yerine getirilmesi için kaliteli bir agreganın kullanılması zorunludur. Beton, betonarme bir yapının önemli bir bileşenidir" diye konuştu.

Kongrenin sponsorlarından olan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği adına konuşan CEO İsmail BULUT, beton bariyerler ve geçirimli beton ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Bulut, beton bariyerlerle 10 yılda hayatını kaybeden 75 bin kişinin kurtarılabileceğini ve motosiklet ile yapılan kazaları yüzde 36 azaltabileceğini vurguladı. Denizli`de geçirimli beton uygulaması yaptıklarını anlatan Bulut, yaklaşık 50 yıllık ömrü olan bu malzeme ile yağmur sularını toprakla buluşturarak sel ve taşkınların önüne geçilebileceğini ifade etti. 

Kongrenin ana sponsoru Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros ONULAY`da, Türkiye`de hazır beton sektörünün önemli bir gelişim gösterdiğini dile getirerek, yapı üretim sürecinde betona ciddi önem verilmesi gerektiğini ve 1999 Depremi sonrası betonun kalitesinin ne denli önemli olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Programa katılan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay YILMAZ, şehir için sivil toplum kuruluşları, sanayiciler, işadamları ve belediyelerin bir bütün olduğunu dile getirerek, İnşaat Mühendisleri Odası`nın yapıcı eleştirileri ile kendilerine her zaman katkı sunduğunu söyledi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay ERDEM, kaliteli, sürdürülebilir ve enerji tüketimi daha az olan beton üretiminin önemine dikkat çekerek, yapı güvenliği açısından da betonun uluslararası standartlara uygun olması gerektiğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, beton üretiminin 100 milyon metreküpü geçtiği ülkemizde beton en önemli yapı malzemesi diyerek, Bursa`yı el birliği ile güzel bir yere taşımak için çalışacaklarını kaydetti.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç de, meslektaşlarına bu kongreyi düzenledikleri için teşekkür ederek, şehirleri inşa etmekte kullanılan beton ile ilgili değerli bilgilerin paylaşılacağını ve tüm inşaat mühendisliği öğrencilerinin de bunda faydalanması gerektiğini dile getirdi.

Kongrenin açılış kısmında; Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hulusi ÖZKUL, Prof. Dr. Turhan ERDOĞAN Anısına Prof. Dr. Mustafa TOKYAY, Prof. Dr. Sinan ERDOĞAN, Kongre Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali TAŞDEMİR de birer konuşma yaptılar.

Facebook üzerinden canlı olarak da izlenebilen Kongrenin ilk oturumu Prof. Dr. Turan ÖZTURAN tarafından yönetildi. Bu oturumda çağrılı konuşmacı "Digital Concrete: Research and Applications" konu başlığıyla Prof. Timothy WANGLER yer aldı.

2. Oturum Cemal GÖKÇE ve Dr. Öğr. Üyesi Ali MARDANİ AGHABALOU tarafından yönetildi. Bu oturumda; Metakolen İçeren Uçucu Kül Geopolimer Harcın Basınç Dayanımı Üzerine İlave Hava Kürü Süresinin Etkisi, Kapadokya Bölgesi Kaya Oyma Yapı Hafriyatının Puzolanik Aktivitesi ve Alkali Aktivasyonu, Sodyum Karbonat ile Aktive Edilmiş Yüksek Fırın Cürufunun Zamana Bağlı İçyapı Analizi ve Basınç Dayanımı Gelişimi, The Effect of Curing Methods on Mechanical Strength of Fly Ash and Slag Based Geopolymer Concretes ve Silica Fume for High Performance Concrete başlıklı bildiriler yer aldı.

3. Oturum, Prof. Dr. Mustafa TOKYAY ve Prof. Dr. Sinan ERDOĞAN tarafından yönetildi. Bu oturumda; İnşaat Sırasında Oluşan Bazı Kusurlar için Geliştirilen Onarım ve Güçlendirme Malzemeleri, Drying Shrinkage of Concrete Specimens Using Different Fibers by Various Directions, Bazalt ve Cam Lif İçeren KYB`lerde Lif Boyu ve Lif Miktarının Kapilarite ve Aşınma Dayanımına Etkisi, Cam Elyaf Takviyeli Polyester Fiber (CTP) Atıkların Beton Üretiminde Kullanımı ve Orta Dereceli Sıcaklığa Maruz Kalan Harçların Özellikleri başlıklı bildiriler yer aldı.

4. Oturum, Nusret SUNA ve Doç. Dr. Özkan ŞENGÜL tarafından yönetildi. Bu oturumda; Utilization of Copper Slag in Self-compacting Concrete: An Overview, Mechanical and Durability Properties of Concrete Containing Incinerated Biomedical Ash, Çimentoda Puzolanik Katkı Olarak Öğütülmüş Obsidiyenin Uçucu Kül ve Yüksek Fırın Cürufu ile Karşılaştırılması, Polikarboksilat-Esaslı Yüksek Oranda Su Azaltıcı Katkı Ana Zincir Uzunluğunun Çimentolu Sistemlerin Taze Hal Özelliklerine Etkisi ve Azerbaycan`da Yüksek Dayanımlı Kütle Betonlarında Volkan Külünün Kullanımı başlıklı bildiriler yer aldı.

5. Oturum, Mehmet ALBAYRAK ve Doç. Dr. A. Ferhat BİNGÖL tarafından yönetildi. Bu oturumda; Effect of SBR on Physical and Mechanical Properties of Concrete, Termal Etkiler Altında SIFCON Davranışı, Polimer Betonların Altyapı Elemanı Olarak Kullanılabilirliği, Geçirimli Betonlarda Sentetik Liflerin Kullanımı, Beton Üretimlerinde Çelik Lif Kullanımı ve Gerçek Deniz Ortamında Islanma-Kuruma Çevrimine Maruz Kalan Betonarme Numunelerin Korozyon Davranışı başlıklı bildiriler yer aldı.

Kongrenin ikinci günü kongrenin 6. Oturum ile başladı. Prof. Dr. Mehmet Ali TAŞDEMİR, Ayşe Asena DİŞBUDAK tarafından yönetilen bu oturumda; TS 802 Beton Tasarımı ve Hazır Beton Satışı Hataları Ve Çözüm Önerileri, Uçucu Kül Tiplerinin Geopolimer Tuğlaların Özellikleri Üzerine Etkileri, Mikroorganizmalar ile Çimento-Esaslı Malzemelerin Reolojisinin İyileştirilmesi ve The Effect of Viscosity Modifier Agent on the Early Age Strength of the Limestone and Calcined Clay-Based Sustainable and 3D Printable Cementitious Material, Taze Beton İşlenebilirliğinin Değerlendirilmesine Yönelik Tasarlanan Yeni Bir Test Cihazının Ön Sonuçlarının İrdelenmesi başlıklı bildiriler yer aldı.

7. Oturum Prof. Dr. Hulusi ÖZKUL tarafından yönetildi.  Bu oturumda Çağrılı Konuşmacı Prof. Rafat SIDDIQUE "Utilization of Industrial By-Products in the Development of Sustainable Concrete" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

8. Oturum, Cemal AKÇA ve Prof. Dr. İsa YÜKSEL tarafından yönetildi. Bu oturumda; Elephant Skin Formation on Ultra High Performance Concrete Surface, Yol Üstyapısı Yaşam Döngüsü Değerlendirmeleri: Beton Yol Örneği, Silindirle Sıkıştırılmış Beton Karışım Tasarımı Ve Mekanik Özellikleri ve Beton Yollar… Neden Olmasın? başlıklı bildiriler yer aldı.

9. Oturum, Prof. Dr. İ. Özgür YAMAN ve Doç. Dr. Nilüfer ÖZYURT ZİHNİOĞLU tarafından yönetildi. Bu oturumda; Geri Dönüşüm Agregası İçeren Betonlarda Elastisite Modülü, Geri Kazanılmış Agregalı Beton İçin Yarmada Çekme Dayanımı Tahmini, Beton Deney Numune Atıklarının Geri Dönüşüm Agregası Olarak Kullanılabilirliğinin İncelenmesi, Çevreci Beton (Geri Dönüşüm Agregası İçeren) için Beton Modeli ve Kırıcı Tipinin Ve Silis Dumanının Geri Kazanılmış Agregalı Betona Etkisi başlıklı bildiriler yer aldı.

10. Oturum, Prof. Dr. Niyazi Uğur KOÇKAL ve Doç. Dr. Hasan YILDIRIM tarafından yönetildi. Bu oturumda; CEM I and III Based Paste, Mortar and Concrete Products, Manufactured With Fluidised-bed Incinerated Sewage Sludge Ashes, Silis Dumanı İçeren Betonlarda Bileşimin Basınç Dayanımı ve Geçirimlilik Üzerine Etkisi, Calorimetric Investigation of Supplementary  Cementitious Material Incorporated Calcium Aluminate Mortars, The Possibility of Developing New Organic-Mineral Additives With the use of Industrial Waste and Their Application in the Production of Hydraulic Concrete ve Azerbaycan`da Üretilen Çimentolarda Kalker ve Volkan Külünün Kullanımı ve Performanslarının Karşılaştırılması başlıklı bildiriler yer aldı.

11. Oturum, Prof. Dr. Halit YAZICI ve Dr. Öğr. Üyesi Ünal Anıl DOĞAN tarafından yönetildi. Bu oturumda; Usage of Dolomite Stone as Concrete Aggregate and its Advantages, Assessment of Engineering Properties and Cost Performance of Normal and High Strength Concrete Containing Waste Material, Kendiliğinden Yerleşen Beton İle Üretilmiş Betonarme Kirişlerin Eğilme Davranışının İncelenmesi, Arıtma Çamuru Külünün Puzolanik Özelliğinin ve Optimum Yanma Sıcaklığının İncelenmesi, Sürdürülebilir Beton Sektörü için Alternatif Yaklaşımlar başlıklı bildiriler yer aldı.

Kongrenin üçüncü günü 12. Oturum ile başladı. Prof. Dr. Fevziye AKÖZ ve Prof. Dr. Kambiz RAMYAR tarafından yönetilen bu oturumda; Faz Değiştiren Malzemeler Kullanılarak Beton Kaplamalarda Buz Çözücü Tuz Kullanımının Azaltılması, Priz Geciktirici ve Akışkanlaştırıcı Katkıların Taze ve Sertleşmiş Silindirle Sıkıştırılmış Beton Özelliklerine Etkisi, CE Standartlarına Uygun Yerli Beton Bariyer Tasarımı, Beton Özelliklerinin Belirlenmesi ve Çarpışma Testi Yapılması ve Betonda Soğuk Derz için Rehabilitasyon Yöntemi Geliştirilmesi: Soğuk Derz Çivisi başlıklı bildiriler yer aldı.

13. Oturum, Prof. Dr. Fahriye KILINÇKALE ve Fusun SÜMER tarafından yönetildi. Bu oturumda; Lifli Beton ve EPS Malzemesi ile Elde Edilen Kompozit Plağın Taşıma Kapasitesinin Araştırılması, Fiber Optik Lif Kullanımının Harcın Işık Geçirgenlik ve Mekanik Özelliklerine Etkisi, Ağır Parçacık Katkılı Harçların Radyasyon Koruyucu Özelliklerinin Araştırılması, İki Eksenli Eğilme Gerilmesi Altında Bulanan Çimento Esaslı Malzemelerin Çekme Dayanımının Üçgen Plaka Yöntemi ile (ÜPY) İncelenmesi başlıklı bildiriler yer aldı.

14. Oturum, Prof. Dr. Adem DOĞANGÜN ve Dr. Öğr. Üyesi Özgür EKİNCİOĞLU tarafından yönetildi. Bu oturumda; Mineral ve Kimyasal Katkının Çimento Hamuru Reolojisi ve Dayanım Gelişimine Etkisi, Otojen Kendini İyileştiren ECC Malzemelerde Tekrarlanabilirlik ve Tutarlılık, Sodyum Silikat/ Poliüretan Mikrokapsül İçeren Çimento Esaslı Kompozitlerin Kendi Kendine İyileşme Etkinliği ve Gerçek Zamanlı Yapısal Malzeme Sağlık İzleme veya Takibi Uygulamaları İçin Çok Fonksiyonlu Çimento Bağlayıcılı Kompozitler  başlıklı bildiriler yer aldı.

15. Oturum, Prof. Dr. Şakir ERDOĞDU ve Doç. Dr. Özgür ÇAKIR tarafından yönetildi. Bu oturumda; Silis Dumanı İçeren Betonlarda Yüksek Sıcaklık Etkisi, Preliminary Study on the Mechanical Behavior of Concrete Containing Waste Polypropylene Fiber, Çimento Tipi ve Mineral Katkı Kullanımının Gerçek Deniz Ortamındaki Betonlarda Klorür İşleme Derinliğine Etkisinin İncelenmesi, Kireçtaşı ve Kumtaşı Kökenli Agregada İnce Malzeme Miktarının Artışının Beton Performansına Etkisi başlıklı bildiriler yer aldı.

16. Oturum, Prof. Dr. Mustafa ŞAHMARAN ve Doç Dr. Murat Serdar KIRÇIL tarafından yönetildi. Bu oturumda; Hızlandırılmış Harç Çubuğu Metoduna Göre Tane Dağılımı Optimize Edilmiş Uçucu Külün Alkali Silika Reaksiyonuna Etkisi, Yapı Yıkıntı Atıklarının Geri Kazanımı - Terrazo Karo Üretimi, Doğal ve Atık Malzemelerle Kalsiyum Sülfoalüminat Çimentosu Üretimi, Mineral Katkılı Betonların Klor İyon Geçirgenliği ve Karbonatlaşma Direncinin Çevresel Etki Sınıflarına Göre Değerlendirilmesi ve Uçucu Küllü Magnezyum Fosfat Çimentosu Üretilmesi başlıklı bildiriler yer aldı.

17. Oturum, Doç. Dr. Nihat KABAY ve Araş. Gör. Cavit Çağatay KIZILTEPE tarafından yönetildi. Bu oturumda; Farklı Klinkerlerden Üretilen Çimentoların Öğütülebilirlik, Mekanik ve Mikroyapı Özellikleri, Yerindeki Beton Dayanımının Zamana Bağlı Değişiminin İncelenmesi ve Metil Etil Keton Peroksidin (MEKP) Polimer Betonun (PC) Mekanik Özellikleri Üzerindeki Etkisi başlıklı bildiriler yer aldı.

18. Oturum, Prof. Dr. Şemsi YAZICI ve Doç. Dr. Özkan ŞENGÜL tarafından yönetildi. Bu oturumda; Birbirine Çok Yakın Su/Çimento Oranlarının Beton Özelliklerine Etkisi ve Hazır Betona Sahada Eklenen Fazladan Suyun Etkisinin Laboratuvar Ortamına Uyarlanarak İncelenmesi, An Investigation for the Optimum Core Sampling Strategy in RC Buildings, Compressive Strength Estimation of Low and Normal Strength Concrete using NDT ve Effect of Superplasticizer Dosage on the İmprovement of Cement Mortar Properties başlıklı bildiriler yer aldı.

Kongre, kapanış konuşmaları bölümünde Prof. Dr. Mehmet Ali TAŞDEMİR, Cemal GÖKÇE, Nusret SUNA, Mehmet ALBAYRAK konuşmaları ile sona erdi.

 


Okunma Sayısı: 180

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.