TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İSTANBUL HALKININ İRADESİNİN GASP EDİLMESİNE KARŞI DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 HAZİRAN 2020, PERŞEMBE   

50

İSTANBUL HALKININ İRADESİNİN GASP EDİLMESİNE KARŞI DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.05.2019 09:42:45  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.05.2019 17:11:16

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri tamamlanmış, İstanbul halkı iradesini beyan ederek Sn. Ekrem İMAMOĞLU’nu seçmiştir. Ancak 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu, sandığa yansıyan halk iradesini, siyasi bir kararla gasp etmiştir.

İstanbul Halkının İradesinin Gasp Edilmesine Karşı Demokrasiye Sahip Çıkacağız!

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri tamamlanmış, İstanbul halkı iradesini beyan ederek Sn. Ekrem İMAMOĞLU`nu seçmiştir. Ancak 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu, sandığa yansıyan halk iradesini, siyasi bir kararla gasp etmiştir.

Bu süreç göstermiştir ki, tüm yargı organları gibi Yüksek Seçim Kurulu da kararlarını, hukuk kurallarına ve içtihada göre değil, siyasal iktidarın talimatlarına göre verir hale gelmiştir. Türkiye`deki tüm yargı organları gibi, Yüksek Seçim Kurulu`nun da siyasallaştığını, daha da açık söylemek gerekirse, AKP`lileştiğini bir kez daha görmüş olduk.

Her dönem sandığa ve milli iradeye işaret edenlerin, seçmen iradesine ve sandıktan çıkan sonuca tahammül edemediği görülmüştür. Halkın iradesini yok sayan, seçim kurullarını siyasal baskı altında tutan, hukuku işine geldiği gibi işleten anlayış, maalesef ülkeyi kaosa sürüklemektedir.

İktidara geldikleri günden bu yana başta yasama ve yargı olmak üzere, demokratik siyasal rejimin tüm temel direklerini ortadan kaldıranların, gelinen süreçte yıkamadığı yegâne şey, halkın umudu olmuştur. Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır.

Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz. Mesele parti ve aday meselesinin ötesinde Türkiye`de demokrasimizin geleceği meselesi haline gelmiştir.

Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız!

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU


Okunma Sayısı: 19

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.