TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ MESLEK ODALARI, SENDİKALAR VE KURULUŞLARDAN “DEMOKRASİ İÇİN DAYANIŞMA” KARARI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

08 TEMMUZ 2020, ÇARŞAMBA   

37

MESLEK ODALARI, SENDİKALAR VE KURULUŞLARDAN “DEMOKRASİ İÇİN DAYANIŞMA” KARARI

    Yayına Giriş Tarihi: 19.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.05.2019 17:54:36  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 23.05.2019 17:24:39

Yüksek Seçim Kurulu’nun, İstanbul seçiminin iptaline ilişkin kararına karşı bir araya gelen, Meslek Odaları ve Sendikalar tarafından, İstanbul Barosu’nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi.Basın toplantısına Şube Başkanımız Nusret SUNA, yönetim kurulu yedek üyemiz Ş.Erdal YILMAZ ve Proje Asistanımız Alper ULUŞAN katıldılar.

MESLEK ODALARI, SENDİKALAR VE KURULUŞLARDAN "DEMOKRASİ İÇİN DAYANIŞMA" KARARI

Yüksek Seçim Kurulu`nun, İstanbul seçiminin iptaline ilişkin kararına karşı bir araya gelen, Meslek Odaları ve Sendikalar tarafından, İstanbul Barosu`nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

YSK`nin 6 Mayıs tarihinde aldığı iptal kararının siyasal iktidarın baskısıyla alınmış bir karar olduğunun vurgulandığı basın toplantısında; İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Kesk İstanbul Şubeler Platformu Eş Sözcüsü Ayfer Koçak, Disk Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, İstanbul Kadın Kuruluşları Koordinatörü Nazan Moroğlu, İstanbul Tabip Odası Sekreteri Osman Öztürk, İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıoğlu, İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Turhan Atalay,  İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Aslan ve Muhasebe Yap Platformu adına Hamdi Balcı yer aldı.

Karar Siyasal İktidarın Baskısıyla Alınmıştır

Grup adına İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu`nun okuduğu basın açıklamasında, YSK`nin gerekçeli kararının hukuksal dayanakları olmadığı vurgulanırken, "Bu karar, hukukun evrensel kabule ulaştırılmış temel ilkelerinden, Anayasadan, kanundan ve bizzat YSK`nın kendi içtihatlarından temellenmek yerine, siyasal iktidarın baskılarıyla alınmıştır." ifadeleri yer aldı.

Adalet, Demokrasi ve Vicdan Adına Kaygılıyız

Durakoğlu, yaşanan sürecin yurttaşların adalete dair güven ve inançlarında ciddi kayıplara neden olduğunu vurgulayarak, "Yargının bağımsız ve tarafsız olması gerekirken, giderek siyaset stratejilerinin taktik alanı olarak kullanılması, sadece yargıda değil, yurttaşların adalete dair güven ve inançlarında da ciddi kayıplara neden olmaktadır. Meslek Odaları, Sendikalar ve Kuruluşlar olarak Hukuksuzluğun yargı eliyle meşrulaştırıldığı bir geçmişle mücadele ederken, bu anlayışın ve uygulamaların geleceğe de taşınmasına seyirci kalmayacağız." dedi.

Demokrasi Mücadelemizi Geleceğe Taşımakta Kararlıyız

23 Haziran seçimlerinin sadece bir belediye başkanlığı seçiminin ötesinde anlamlar taşıdığı tespitiyle Meslek Odaları, Sendikalar ve Kuruluşlar olarak .demokrasi için dayanışma kararı alındığının ifade edildiği basın toplantısı, "Toplum kesimlerinin ayrıştırılmadan, ötekileştirilmeden sevgi ile bütünleşmesini sağlayacak bir dayanışmadan söz ediyoruz. Bu mücadelemizi geleceğe taşımak ve birliktelik sağlamak konusunda kararlıyız. Vicdan, adalet ve demokrasi ekseninde buluşmanın, sadece bu değerleri korumakla kalmayacağını, bizi çağdaş ve özgür dünyaya taşıyacak temel birliktelik olacağını biliyoruz." ifadeleriyle sona erdi.

 

 


Okunma Sayısı: 27

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.