NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ADALETTEN KAÇANLAR, VİCDANLARDAN NASIL KAÇACAKTIR? ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 EKİM 2019, CUMA   

24

ADALETTEN KAÇANLAR, VİCDANLARDAN NASIL KAÇACAKTIR?

    Yayına Giriş Tarihi: 04.07.2019 12:00   Güncellenme Zamanı: 16.07.2019 16:22:05  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 04.07.2019 12:02:55

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından, Çorlu Tren Kazası davasıyla ilgili yapılan açıklama. 4 Temmuz 2019

Adaletten kaçanlar, vicdanlardan nasıl kaçacaktır?

Bilindiği gibi, Edirne-İstanbul seferindeki yolcu treni 8 Temmuz 2018`de Tekirdağ`ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrilmiş, kazada yedisi çocuk 25 kişi yaşamını yitirmiş, 328 kişi de yaralanmıştı.

Dört TCDD personelinin yargılandığı dava 3 Temmuz 2019 tarihinde başladı. Her zaman olduğu gibi asıl sorumluların adalet önüne çıkarılmadığı davanın ilk duruşmasında mahkeme heyetinin davadan çekilmesi, yeni bir tartışmayı gündeme taşıdı.

Açık ki ne soruşturma hakkaniyetli yapılmıştı, ne dosyaya atanan heyet adaletli bir karar verilebileceğine kanaat getirmişti, ne de baskılara direnecek dirayeti gösterebilmişti.

Çorlu katliamı tren yollarındaki ne ilk kazaydı, anlaşılan o ki ne de son olacaktır. Demiryolu taşımacılığı yapısal sorunlar, altyapı eksiklikleri, sinyalizasyon aksaklıkları, raylı taşımacılığa üvey evlat muamelesi yapılması, liyakat sisteminin devre dışı bırakılması gibi nedenlerle güvenli olmaktan uzak bırakılmıştır.

Son on yılda tren yollarında katliam gibi kazalar meydana gelmiş, ne Hükümet ne de Ulaştırma Bakanlığı sorumluluk üstlenmiş, birkaç personel günah keçisi ilan edilerek yargı önüne çıkartılmış, böylelikle kamuoyu sözde rahatlatılmaya çalışılmıştır.

Çorlu katliamının ilk duruşmasında yaşananlar ise acılı ailelerin tepkisini çekmiş, hem dosyanın özüne hem de mahkeme heyetinin davadan çekilmesine duyulan haklı öfke, adaletten kaçanların toplum vicdanından kaçamayacağını göstermiştir.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, mesleki alanımıza dahil bir konu olan demiryolu taşımacılığının sorunlarının farkındayız.

Çözüm yatırımlara ağırlık verilmesinden, altyapı eksikliklerinin hızla giderilmesinden, demiryolu taşımacılığını nitelik olarak yükseltecek kararlar alınmasından geçmektedir.

Çorlu kazasında ve daha önceki kazalarda yakınlarını kaybeden ailelerin acısını paylaşıyor ve her zaman yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Davanın takipçisi olmaya da devam edeceğimizi bir kez daha duyururuz.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 27

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır