NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İSTANBUL’DA MEYDANA GELEN DEPREMLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 26 EYLÜL 2019 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 OCAK 2020, PAZAR   

50

İSTANBUL’DA MEYDANA GELEN DEPREMLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 26 EYLÜL 2019

    Yayına Giriş Tarihi: 26.09.2019 20:00   Güncellenme Zamanı: 27.09.2019 10:32:44  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.09.2019 19:38:29

1999 DEPREMLERİNDEN 20 YIL SONRA YÜZÜMÜZE TOKAT GİBİ İNEN GERÇEK:İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL

1999 DEPREMLERİNDEN 20 YIL SONRA YÜZÜMÜZE TOKAT GİBİ İNEN GERÇEK:İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL
(İstanbul`da meydana gelen depremle ilgili İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama. 26 Eylül 2019)

İstanbul, 26 Eylül 2019`da peş peşe meydana gelen depremlerle sarsıldı. İstanbullulara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak İstanbul`un depreme hazır olmadığı yönündeki görüş ve tespitlerimizin dayanaksız olmadığı ne yazık ki açığa çıktı. Kandilli, AFAD gibi kurumlar farklı büyüklükler açıkladı. Ancak hangisini baz alırsak alalım, karşı karşıya kaldığımız deprem iletişimden ulaşıma, deprem toplanma alanlarından afet sonrası organizasyona kadar İstanbul`un depreme hazırlıklı olmadığını gösterdi.

1999 depreminde iletişim altyapısı çökmüş, haberleşmek imkânsız hale gelmişti. 20 sene sonra aynı durumla karşı karşıya kaldık.

1999 depremlerinde ulaşım yolları ve deprem toplanma alanlarının yetersizliği, kurtarma çalışmalarını sekteye uğratmıştı. 20 sene sonra manzaranın değişmediğine tanık olduk.

1999 depremlerinde İstanbul yapı stoku güvenli olmaktan uzaktı. 20 sene geçmesine rağmen yapı stokunda kayda değer bir iyileşme sağlanmadı.

1999`da depreminde halk arasında panik, kamu kurumlarında yetersizlik dikkat çekiciydi. 20 sene sonra bu konuda mesafe alınmadığı açığa çıktı.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak 1999 depremlerinden bu yana hemen her fırsatta, her zeminde dile getiriyoruz. İstanbul`u büyük bir tehlike beklemektedir ve bugünkü deprem büyük tehlikenin ayak sesleridir.

İstanbul`un yapı stoku güvenli olmaktan uzaktır. 20 yıl içerisinde kamu kurumlarına ait bir kısım binanın, köprülerin vb. güçlendirilmesi tamamlanmıştır. Ancak 18 milyon İstanbullunun yaşadığı konutlar güven vermekten uzaktır; pek çok konutun olası bir depreme dayanması mümkün değildir. Bunun anlamı açıktır. Milyonlarca İstanbullunun can güvenliği tehlikededir.

20 yıldır deprem toplanma alanlarını yapılaşmaya açan, ulaşım güzergahlarına otopark yapan, kentsel dönüşüm projelerini rant değeri yüksek bölgelerde uygulayan yerel yönetim anlayışının İstanbul`u getirdiği nokta bugün bütün çıplaklığı ile ortaya çıkmıştır.

İstanbul`un depreme hazır olup olmadığına dair sorular ortadan kalkmış, olumsuz durum sabitlenmiştir.

Açıkçası İstanbul`un ve diğer kentlerimizin deprem güvenliği sağlanması ulusal sorun boyutuna ulaşmıştır. Türkiye kamu kaynaklarını ve olanaklarını güvenli yapılaşmanın sağlanması doğrultusunda seferber etmelidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversitelerle, meslek odalarıyla işbirliği halinde, kaybedecek tek bir gün kalmadığı bilinciyle bir an önce çalışmalara başlamalı; sadece kenti depreme hazırlamakla kalmamalı, 20 yıldır tahrip olan kentin yaralarını sarmak için adımlarını hızlandırmalıdır.
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi hemşerilerimizin hizmetinde olacaktır; mesleki bilgi birikimini kentin yararı için kullanmaktan imtina etmeyecektir.

Nusret SUNA
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Başkanı


Okunma Sayısı: 91

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır