NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ NE MARMARA NE DE VAN DEPREMİNİ UNUTACAĞIZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 ŞUBAT 2020, PAZAR   

27

NE MARMARA NE DE VAN DEPREMİNİ UNUTACAĞIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 23.10.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.10.2019 12:02:19  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 23.10.2019 10:40:30

(2011 Van Depreminin yıldönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama-23 Ekim 2019)

NE MARMARA NE DE VAN DEPREMİNİ UNUTACAĞIZ
(2011 Van Depreminin yıldönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama-23 Ekim 2019)

1999 Marmara depreminden 12 sene sonra, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depreminde 604 vatandaşımız hayatını kaybetti, yüzlerce vatandaşımız yaralandı. Depremin yarattığı travma henüz sıcaklığını korurken Van ikinci bir depreme maruz kaldı. Bayram Oteli faciasıyla belleklerimizde yer alan depremde 32 vatandaşımız hayatını kaybetti. İki Van depreminde 2 bin 500 bina yıkıldı. 6 bine yakın bina kullanılmayacak oranda hasar gördü, 5 bine yakın binanın hasar aldığı ancak kullanıldığı tespit edildi.

Peş peşe yaşanan iki Van depremi gösterdi ki, ne Marmara depreminden ders alınmıştı ne de yapı stokumuzun güvenli olmaktan uzak durumu sadece Marmara bölgesiyle sınırlıydı.

Anadolu coğrafyası, 1900`lü yılların başından bugüne irili ufaklı pek çok deprem yaşadı. Depremler binlerce vatandaşın hayatına mâl oldu, ekonomi ağır hasar aldı. Vurgulanmalı ki, Türkiye deprem gerçeği ile yüzleşmekten kaçındı. Gerekli önlemler alınmadı; ne yapı stoku iyileştirilebildi ne de gerekli mevzuat değişiklikleri gerçekleştirilebildi. Daha da önemlisi ne kentleşme ve yapılaşma yaklaşımında köklü değişikliklere gidilebildi ne de yapı üretim sürecinde gerekli ölçüde denetim sağlanabildi.

Erzincan`dan Lice`ye, Lice`den Ceyhan`a ders alınmayan depremler ülkemizi büyük Marmara yıkımı ile karşı karşıya bıraktı. Marmara depreminden sonra "hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı" doğrultusundaki beklenti ne yazık ki karşılıksız kaldı ve 2011 Van depremi tarifsiz bir yıkımla zincirdeki yerini aldı.

Türkiye bir deprem ülkesidir. Ülkemizin pek çok kenti önemli deprem kuşakları üzerinde bulunmaktadır. Bir başka ifade ile bundan sonra da depremler yaşanacaktır. Ceyhan`da, Yalova`da Van`da vd. doğa hareketinin doğal afet gibi yaşanmasına neden olan etkenler, -olumsuzluklar da denilebilir- varlığını sürdürmektedir. Ne olası bir İstanbul depreminin ne de ülkemiz topraklarında oluşacak başka bir depremin şimdiye dek olanlardan farklı sonuç vermesi mümkün değildir.

Deprem yıldönümleri, bu gerçeği bir kez hatırlatmanın vesilesi olmaktadır.

Hatırlatıyoruz: Olası İstanbul depremi kelimenin tam anlamıyla yıkım olacaktır. Olası Van depremi de aynı şekilde. Çünkü bu zaman zarfında yaşamı güvenli kılacak adımlar atılmamış, yapı stokumuz iyileştirilememiştir. Durum aynıdır, sonuç farklı olmayacaktır. Eylül ayı içerisinde meydana gelen İstanbul depremi yıkıcı sonucun habercisi sayılmalıdır.

Bu nedenle ne Marmara depremini ne Van depremini unutacağız ne de deprem tehlikesini gündemde tutmaktan vazgeçeceğiz.

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 36

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.