TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ MÜHENDİSİN YEMİN TÖRENİ VE SÖYLEŞİ / 19 ARALIK 2019 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

08 TEMMUZ 2020, ÇARŞAMBA   

1

MÜHENDİSİN YEMİN TÖRENİ VE SÖYLEŞİ / 19 ARALIK 2019

    Yayına Giriş Tarihi: 16.12.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 27.12.2019 12:47:17  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.12.2019 14:38:34

Odamızın 65. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Mühendisin Yemin Töreni ve Söyleşi 19 Aralık 2019 tarihinde Şubemizin Konferans Salonunda gerçekleşti.

MÜHENDİSİN YEMİN TÖRENİ VE SÖYLEŞİ / 19 Aralık 2019

Odamızın 65. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Mühendisin Yemin Töreni ve Söyleşi 19 Aralık 2019 tarihinde Şubemizin Konferans Salonunda gerçekleşti.

Yemin Töreni Şube Başkanımız Nusret SUNA`nın açılış konuşmasıyla başladı. SUNA, "Elbette yeminin simgesel önemi bulunmaktadır. Ancak mühendis yeminini anlamanızı, içselleştirmenizi, felsefi yönünü kavramanızı ve uzun yıllar sürecek olan meslek hayatınızın belirleyicisi haline getirmenizi bir meslek büyüğünüz olarak özellikle istiyorum. Bunun kişisel bir talep olmadığını söylemeye gerek dahi duymuyorum. Bu talep bireysel değil toplumsaldır; kişisel değil kamusaldır. Şu noktayı kavramanızı isterim: İnşaat mühendisliği, mühendislik disiplinleriyle karşılaştırıldığında sosyal yönü son derece gelişmiştir. İnşaat mühendisliğini ne tarihsel, ekonomik, sosyal, teknolojik gelişmelerden ayrı değerlendirmek ne de insanlığın gelişim seyrini inşaat mühendisliği bilimi olmadan açıklayabilmek mümkündür." diyerek konuşmasına başladı. SUNA Öğrenci kontenjanları ile istihdam olanakları konusuna da değindi ve "Önemli olan gençlerimizin bugün ailemize katılması, gençlerimizin sorunları alt edecek donanıma ve bilince sahip olmasıdır. İnanıyorum ki mesleğimizin ve meslek odamızın geleceği emin ellerdedir." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinliğimizin söyleşi bölümünde ise konuşmacı olarak Prof. Dr. Yalçın YÜKSEL yer aldı ve "İnşaat Mühendisi Kimdir" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

YÜKSEL genç üyelerimize meslek yaşamıyla ilgili tecrübelerini aktardı. Gerek akademik hayatı gerekse uygulama çalışmalarında yaşadığı mühendislik tecrübelerini aktaran YÜKSEL, inşaat mühendisinin tanımına değindi ve inşaat mühendisliği mesleğinin konusunun yapı ve çevre ile ilgili olduğunu aktardı. "İnşaat mühendislerinin; otoyollar, transit sistemler, havaalanları, barajlar, su ve atık su arıtma sistemleri, tüneller, enerji tesisleri, limanlar, kanallar, binalar ve köprüler gibi ana tesisleri planladığını, tasarladığını ve inşa ettiğini dile getirdi. İnşaat mühendisleri hava, su ve enerji kaynaklarımızın yönetiminde önemli rol oynadıklarını, toplumu fırtına ve depremler gibi doğal afetlerin oluşturduğu tehlikelerden koruduğuna dikkat çekti.

İlkel barınaklardan, günümüz yüksek teknolojili yapılarına kadar tüm mühendislik faaliyetlerinin ortak unsurlarının, doğanın, insan ihtiyaçlarına yönelik dönüştürülme çabası olarak anlatan YÜKSEL, inşaat mühendislerinin, sadece yapıların değil, bütün olarak toplumsal yaşamın inşaasında da önemli payları olduğuna dikkat çekti ve büyük mühendislik yapılarında görev alan inşaat mühendislerine yönelik dünyadan örneklere yer verdi.

Söyleşinin ardından Mühendisin Yemini, genç meslektaşlarımıza Prof. Dr. Yalçın YÜKSEL tarafından yaptırıldı. Törende genç meslektaşlarımıza Odamıza üye olmaları ile ilgili belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Okunma Sayısı: 74

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.