TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ MESLEKTE 25 YIL ONUR BELGESİ TÖRENİ-11 OCAK 2020 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

08 TEMMUZ 2020, ÇARŞAMBA   

7

MESLEKTE 25 YIL ONUR BELGESİ TÖRENİ-11 OCAK 2020

    Yayına Giriş Tarihi: 08.01.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 13.01.2020 11:34:27  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.01.2020 10:39:36

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak 11 Ocak 2020 tarihinde düzenlediğimiz Meslekte 25. Yıl Onur Belgesi Töreni Şubemizin Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak 11 Ocak 2020 tarihinde düzenlediğimiz Meslekte 25. Yıl Onur Belgesi Töreni Şubemizin Konferans Salonu`nda gerçekleşti.

Tören Şube Başkanımız Nusret SUNA`nın açılış konuşmasıyla başladı. SUNA, Odamızın geçmişten buyana kenti ve mesleği ilgilendiren konularda kamuoyuna yapmış olduğu uyarıları hatırlatarak, 1961 yılında Odamızın Yapı Polisi önerisiyle kamuoyunun karşısına çıktığını ve yapı denetim sistemi için önemli bir hamle olduğuna dikkat çekti. Odamızın 1960`ların sonuna doğru başlayan 1. Boğaz Köprüsü tartışmalarında da hakim rol üstlendiğini, Boğaza köprü yapılmasına itiraz ettiğini, toplu taşımacılığı merkezine almayan ulaşım yatırımlarının sorunu ortadan kaldırmayacağını vurguladığını belirten SUNA, Türkiye`nin bir deprem ülkesi olmasından ve yapı stokumuzun mevcut olumsuzluğundan yola çıkarak geliştirilen mesleki denetim ve meslek uygulamalarının niteliğini yükseltmeyi amaçlayan mevzuat değişiklikleri ve uygulamalara varana kadar Odamız tarafından yapılan itirazların haklılığına dikkat çekti ve Kanal İstanbul Projesine değindi. "Bugün yaptığımız itirazların ne kadar dayanaklı olduğu zamanla açığa çıkacaktır ancak telafi edilmesinin mümkün olamayacağı sonuçlarla karşı karşıya kalmadan sorunun çözüme kavuşturulması, bir başka ifade ile Kanal İstanbul Projesinden bir an önce vazgeçilmesi önem arz etmektedir. Mesleki birikimimizi, bilgimizi, kentleşme politikalarındaki kazanım ve deneyimlerimizi kamuoyunun ve İstanbulluların bilgilendirilmesi doğrultusunda seferber etme görev ve sorumluluğu ile karşı karşıya bulunuyoruz. Bunu yapmaya mecburuz. Çünkü bu kadim kenti seviyoruz. Çünkü Kanal İstanbul bir yıkım projesidir. Biz İstanbul`un yıkımını seyretmek değil, sorunlarını çözüm sürecinin parçası olmak istiyoruz." diyen SUNA, "Bugün sizlere takdim edeceğimiz onur belgesi, sadece meslekte geride bırakılan yıllar adına teşekkürü ifade etmemekte, aynı zamanda dayanışma ilişkisi yaşatmak için birbirimize verdiğimiz sözleri simgelemektedir. Yani onur belgesi aynı zamanda bir taahhütnamedir. Bizlerin birbirimize, ülkemize, toplumumuza taahhüdü olduğu unutulmamalıdır. Biz inşaat mühendisleri mesleki bilgimizi ülke ve toplum yararına kullanacağız ve bunu yaparken omuz omuza durmaktan geri kalmayacağız. İşte taahhüdümüz budur." dedi ve meslekte 25 yılını dolduran meslektaşlarımızı kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Oda Başkanımız Cemal GÖKÇE ise konuşmasına merak etmenin, bilmenin ve anlamanın bir itici gücü olduğuna dikkat çekerek, aklın doğru kullanılmasına ve bugünkü bilimsel ve teknolojik gelişmeleri ortaya çıkmasında önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti ve "Merak olmasaydı, gökdelenler, köprüler, hanlar, hamamlar, metrolar, deniz yapıları, barajlar, bentler, tüneller yapılmazdı. Çabalarınız ve başarınız hiç te az değil. Yeraltını kolaylıkla delen, gökyüzüne uzanmayı sağlayan, yer altında, yer üstünde, su içinde çalışarak bugüne gelen meslektaşlarımı kutluyorum. Bu meslektaşlarımız var olan teknik ve teknolojik bilgileri doğru kullanmakla kalmayıp, bildiklerinden hareketle yeni bilgi ve teknolojilerin üretilmesine katkı yapmışlardır." dedi. GÖKÇE, meslekte 25 yılını dolduran meslektaşlarımıza ülke ve mesleğe yaptıkları katkı için teşekkür ettiği konuşmasında gündemde sıcaklığını koruyan Kanal İstanbul Projesine ilişkin "İstanbul`un kuzeyindeki yapılaşmaya ilişkin "Anlaşılıyor ki; orman alanları, tarım alanları, meralar ve kıyıların yapılaşması için yeni araçlara ihtiyaç vardır. İnşaat sektörüne yeni kaynaklar yaratmak için İstanbul ve Trakya`nın bugünkü varlığını sürdürmesine ihtiyaç yoktur!" diyerek Kanal İstanbul Projesi, 3. köprü, 3.havalimanı ve Çanakkale Köprüsü gibi projelerinin, ilgili bölgeyi inşaat sektörünün bir arazisi haline getirmeye yönelik projeler olarak niteledi. Kanal İstanbul Projesini ülke için yapılan "çok büyük bir ihanet" olarak niteleyen GÖKÇE, "mesleğimize ve meslek Odamıza olan inancımız ve güvenimiz bugün de o günkü kadar genç ve diridir. Bugün de taşıdığımız heyecanın hiç bir sınırı yoktur. Geleceğimizi kazanma ve alınan haklarımızı yeniden geri alma mücadelemiz bundan sonra da devam edecektir." diyerek, "Artan toplumsal gereksinmelere rağmen; mesleki yetki, mesleki yeterlilik ve attığımız imzanın bizlere yüklediği sorumluluğu bilerek budanan yasal haklarımızı yeniden kazanmamız gerekiyor. Yasal haklarımızın yetersizliği sayısal çoğunlukla birleşince; ücret düşüklüğü, işsizlik ve haksız rekabet gibi önemli sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle daha çok birliğe, dayanışmaya ve mücadele etmeye ihtiyacımız var." dedi ve "Sadece mesleki konularda değil, demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesine katkı yapma çabası içinde oldunuz. Dağda, taşta, su altında ve su üstünde, her türlü doğa koşullarını aşarak mesleğimize ve ülkemize önemli katkılarda bulundunuz" diyerek meslekte 25 yılını dolduran meslektaşlarımızı kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalarının ardından meslekte 25 yılını dolduran 1994 mezunu törene katılan meslektaşlarımıza Onur Belgeleri takdim edildi.


Okunma Sayısı: 69

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.