TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ DOĞAL KORUMA ALANLARI TALANA AÇILDI- 20 MART 2020 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 AĞUSTOS 2020, PERŞEMBE   

50

DOĞAL KORUMA ALANLARI TALANA AÇILDI- 20 MART 2020

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.03.2020 15:40:29  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.03.2020 15:40:19

KORUNAN ALANLARIN KULLANIMINA İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLE İLGİLİ OLARAK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

 

DOĞAL KORUMA ALANLARI TALANA AÇILDI- 20 Mart 2020

Korunan Alanların kullanımına ilişkin değişiklikle ilgili olarak İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama

16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete`de "Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Yönetmelik yayın tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş bulunuyor. 13 maddeden oluşan Yönetmelik değişikliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın imzasını taşıyor.

Yönetmeliğin 6. maddesi, mevcut Yönetmeliğin 9. maddesinin birinci fıkrasının değiştirildiğine dair hükmü içeriyor. Birinci fıkranın yeni hali doğal koruma alanlarının ticari faaliyete açılabilmesini mümkün kılıyor. Bir başka ifade ile ilgili madde, doğal alanların yağmalanmasına, talan edilmesine olanak sağlıyor.

Gerçekleştirilen değişiklik hiçbir tartışmaya gerek bırakmayacak derecede açık ve net bir biçimde şu şekilde düzenlenmiş:

"Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları; barındırdığı siluet, jeolojik ve ekolojik değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla alanın potansiyeli ve kullanım özellikleri göz önünde bulundurularak, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlardır."

Bu düzenleme açık ki doğal koruma alanlarını sadece ticari faaliyete açmıyor aynı zamanda yerleşmeyi de mümkün kılıyor. "Düşük yoğunlukta" denilerek sözde kabul edilebilirliği sağlanmaya çalışılsa da, yoğunluğu ne olursa olsun adı geçen bölgelerin imara açılacağı anlaşılıyor.

Kentsel değerlerin, kentlerin ortak kullanım alanlarının, askeri bölgelerin, su ve orman havzalarının yerleşmeye açılması yetmemiş olacak ki, yeni düzenleme ile doğal alanlar da imara ve kaçınılmaz olarak yerleşmeye, yapılaşmaya açılıyor. Mevcut Yönetmelikte Bakanlar Kurulu`nun yetkisinde olan bütün işlemler Cumhurbaşkanına devrediliyor.

İşin en ilginç yanı, tabiri caizse bütün bir ülke Corona virüs (Covid 19) nedeniyle can derdine düşmüşken, iktidarın sessiz sedasız böyle bir düzenlemeyi gerçekleştirmiş olmasıdır. Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir tarafını bulmak mümkün değildir.

Böylesi bir dönemde bunun düşünülmesi ve uygulanması ise tarihe utanç notuyla geçecektir.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 110

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.