TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU VE ŞUBE BAŞKANLARI; `TMMOB YASASINDA YAPILMAK İSTENEN DEĞİŞİKLİK` NEDENİYLE BİR TOPLANTI YAPTI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 EYLÜL 2020, SALI   

15

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU VE ŞUBE BAŞKANLARI; `TMMOB YASASINDA YAPILMAK İSTENEN DEĞİŞİKLİK` NEDENİYLE BİR TOPLANTI YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 16.05.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.05.2020 22:53:35  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.05.2020 22:49:40

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ve Şube Başkanları 6. ortak toplantısı TMMOB ve Meslek Odalarının Yasasında yapılmak istenen değişikliğin görüşülmesi gündemiyle 15 Mayıs 2020 tarihinde internet üzerinden görüntülü olarak gerçekleştirildi.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU VE ŞUBE BAŞKANLARI; "TMMOB YASASINDA YAPILMAK İSTENEN DEĞİŞİKLİK" NEDENİYLE BİR TOPLANTI YAPTI

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ve Şube Başkanları 6. ortak toplantısı TMMOB ve Meslek Odalarının Yasasında yapılmak istenen değişikliğin görüşülmesi gündemiyle 15 Mayıs 2020 tarihinde internet üzerinden görüntülü olarak gerçekleştirildi.

Toplantıda; meslek odalarının yasasını değiştirmenin, ülkemize ve halkımıza yapılacak büyük bir kötülük olduğu, yasanın değiştirilmemesi için birlikte ve dayanışma içinde mücadele edileceği vurgulandı.

TMMOB, Tabipler Odası ve Baro ile ilgili yasaların değiştirilmesi konusunun ülkemizin önemli bir gündemi haline geldiği bir dönemde gerçekleştirilen toplantıda, Anayasa`nın 135. Maddesinin Meslek Odalarını kamu yararına hizmet üreten bağımsız kuruluşlar olarak tanımladığı belirtildi. Buna rağmen meslek odalarının birliği olan TMMOB yasasını değiştirerek bu kuruluşları, bakanlıkların bir genel müdürlüğü haline getirilmek istenmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi. Ayrıca seçim sisteminin değiştirilmek istenmesinin de yönetim kurullarını çalışamaz ve karar üretemez bir hale getireceği belirtildi.

Toplantıda; etkisiz ve yetkisiz meslek kuruluşlarının oluşturulmak istenmesinin demokrasi ve kaliteli hizmet üretme anlayışıyla bağdaşmayacağı, bu durumun sadece meslek odaları ve meslek odalarının üyelerini ilgilendirmediği, aynı zamanda tüm halkımızı ilgilendirdiği ifade edildi.

Meslek Odalarının hükümetlere bağımlı kuruluşlar olarak değil, bağımsız kuruluşlar olarak kamu yararını öne alan çalışmalar yapmak zorunda olduğu, bütün dünyada meslek odalarının özerk olduğu belirtilen toplantıda bugüne kadar birçok kez meslek kuruluşlarının hükümetlerin arka bahçesi yapılmaya çalışıldığı fakat başarılı olunamadığı, Odamızın bundan sonra da hiçbir kuruluşun arka bahçesi olmayacağı, bağımsız ve kamu yararını öne alan çalışmalar yapmaya devam edeceği vurgulandı.

Şube Başkanlarımızın birlik ve dayanışma içinde olmaları ve Oda Merkezimizin yanında duracaklarını sıklıkla vurgulamalarının ülkemiz, halkımız ve mesleğimiz bakımından büyük bir önem taşıdığının altı çizildi.

Toplantıya; Oda Başkanı Cemal Gökçe, 2. Başkanı Cemal Akça, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Erkul, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Kaya, Cem Oğuz ve Necati Atıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Bahattin Sarı, Serap Dedeoğlu, Ceylan Özkul ve Dilek Bekiroğlu, Şube Başkanımız Nusret Suna ve Şube Başkanları ; Hasan Aksungur (Adana), Selçuk Uluata (Ankara), Mustafa Balcı (Antalya), Özlenen Alcı (Aydın),  Gürkan Özcan (Balıkesir), Mehmet Albayrak (Bursa),  Nigar Hüyük (Denizli), Murat Demir (Diyarbakır), Abdulkadir Orhan (Erzurum), Orkun Kılıç (Eskişehir), Cemil Tileylioğlu (Hatay),  Eylem Ulutaş Ayatar (İzmir), Kahraman Bulut (Kocaeli), Süleyman Kamil Akın (Konya), Fethi Nazım Obus (Manisa), Gülçin Barbaros Ak (Mersin), Azmi Cihangir Aygın (Muğla), Hüsnü Gürpınar (Sakarya), Cevat Öncü (Samsun), Aykut Akdağ (Tekirdağ), Muzaffer Aydın (Trabzon), Ali Osman Doruk (Uşak)  katıldı.Okunma Sayısı: 18

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.