TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ genç-İMO İSTANBUL TARAFINDAN, GÜNDEMDE OLAN TMMOB YASA DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 TEMMUZ 2020, PAZARTESİ   

11

genç-İMO İSTANBUL TARAFINDAN, GÜNDEMDE OLAN TMMOB YASA DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 07.06.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.06.2020 19:17:30  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.06.2020 19:21:34

Bu sadece TMMOB örgütlü yapısına yapılan bir saldırı değil aynı zamanda demokrasiye de yapılan bir saldırıdır. Bu tutum karşısında emeğimiz ve demokrasi için mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

genç-İMO İstanbul tarafından, gündemde olan TMMOB yasa değişikliği süreci ile ilgili açıklama

08.06.2020

Ülkemiz Covid-19 salgını ve büyük bir ekonomik kriz ile mücadele ederken bunların olumsuz sonuçlarına ve getirilecek çözümlere odaklanmak yerine TMMOB Kanunu`nda bazı değişiklikler yapılacağı ve bu taslağın TBMM`ye sunulacağını basın yoluyla öğrenmiş bulunmaktayız. Bu değişiklik sürecinin bizler için şaşırtıcı olmadığı bir gerçektir. Çünkü Ülkemizde uzun süreden beri yasal düzenlemeler halkın ihtiyaçları doğrultusunda değil, siyasal iktidarın öncelikleri doğrultusunda yapılıyor.

Meslek örgütlerinin yasalarının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesi tartışması da böyle ortaya çıktı. Ülke tehlikeli bir salgın ve büyük bir ekonomik kriz içindeyken, salgın ve krizin yarattığı olumsuz sonuçları en aza indirecek çözüm önerileri yerine, meslek örgütlerinin seçim sistemini tartışıyoruz. Demokratik bir toplumda bu tip bir durumda olması gereken, hangi konuda yasal düzenleme yapılmak isteniyorsa, o yasaya taraf olan kesimlerle bu konuyu tartışmak, ortak bir uzlaşıyla ihtiyaca en uygun düzenlemeyi yapmaktır. Oysa bırakın meslek alanımıza ilişkin yasaları, TMMOB yasasına ilişkin hazırlanan taslaklar bile bizlerle paylaşılmıyor.

Bilindiği üzere TMMOB bağlı Odaları ile birlikte mühendis, mimar ve şehir plancılarının meslek alanlarını düzenler, üyesinin ve halkın çıkarlarını korur, emekten ve halktan yanadır. İnsanlığın evrensel değerleri, emeğin ortak kazanımları ve bilimin aydınlık yolunun özgün bir sentezi olan bir mücadele ve örgütlenme çizgisine sahiptir.

Bugün meslektaşlarımızın karşı karşıya kaldığı işsizlik ve öğrencilerin akademik problemlerine bilimsel üniversite ekseninde çözüm yolları üretmek için çalışan TMMOB özellikle bu yüzden hedefe alınmıştır. Çünkü mesleklerin  ve eğitimin bilinçli olarak itibarsızlaştırıldığı ülkemizde, TMMOB bu gidişe dur demek için çalışan önemli kurumlardan birisidir

Bu yasal değişikliklerle asıl amaç meslek örgütlerini etkisiz bırakıp örgütlü yapıları yıkmaktır. Bilim ve tekniği sömürenlerin değil bunu emekçi halka sunmayı görev edinmiş TMMOB örgütlülüğünü, yıkmaya çalışan bu tutum kabul edilemez. Bu sadece TMMOB örgütlü yapısına yapılan bir saldırı değil,  aynı zamanda demokrasiye de yapılan bir saldırıdır. Bu tutum karşısında emeğimiz ve demokrasi için mücadele etmeye devam edeceğiz.

genç-İMO İstanbul 

 


Okunma Sayısı: 29

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.