TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ KORONAVİRÜS ETKİLENME VE DEĞERLENDİRME ANKETİ RAPORU-1 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 TEMMUZ 2020, PAZARTESİ   

44

KORONAVİRÜS ETKİLENME VE DEĞERLENDİRME ANKETİ RAPORU-1

    Yayına Giriş Tarihi: 17.06.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 17.06.2020 11:43:37  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.06.2020 11:30:48

Meslektaşlarımızın çalışma alanında salgın dolayısı ile alınan sağlık ve ekonomik önlemlerini yeterli bulup bulmadıklarının ölçülebilmesi ve çalışma hayatında karşılaştıkları sorunların değerlendirilebilmesi, Şubemizin salgına dair alınan önlemleri ve salgın sonrası meslektaşlarımızın yaşadığı sorunları doğru bir şekilde değerlendirerek kamuoyu ile paylaşabilmesi ve ilgili kurumlara gerekli uyarıların yapabilmesi için bu çalışma 17-29 Nisan tarihleri arasında yapılmıştır.

Koronavirüs Etkilenme ve Değerlendirme Anketi Raporu-1

 

Bilindiği üzere Covid-19 salgını tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına aldı. Günlük hayatımızdan, eğitime, ev yaşantısından, çalışma alanlarına kadar hemen hemen her alanda birçok önlem alındı ve değişiklikler yapıldı. Özellikle çalışma hayatında salgına karşı gerekli önlemlerin alınıp alınamadığı ve çalışanların özlük haklarında yaşanan sorunlar ile alınan ekonomik tedbirlerin yeterli olup olmadığı konusu kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışıldı.

Meslektaşlarımızın çalışma alanında salgın dolayısı ile alınan sağlık ve ekonomik önlemlerini yeterli bulup bulmadıklarının ölçülebilmesi ve çalışma hayatında karşılaştıkları sorunların değerlendirilebilmesi, Şubemizin salgına dair alınan önlemleri ve salgın sonrası meslektaşlarımızın yaşadığı sorunları doğru bir şekilde değerlendirerek kamuoyu ile paylaşabilmesi ve ilgili kurumlara gerekli uyarıların yapabilmesi için bu çalışma yapılmıştır.

Bu anket 17-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Toplam 1690 üyemiz katılmıştır. Anket kapsamında üyelerin yaş, çalışma alanı, çalışma durumu, ve benzeri bilgiler ile birlikte koronavirüs salgını sonrası çalışma yaşamındaki değişiklikler ele alınmaya çalışılmıştır.

 

Bilindiği üzere anketin yapıldığı tarihler koronavirüs salgınının çalışma yaşamındaki etkilerinin tam olarak ortaya çıkmadığı bir zaman dilimiydi. Bu dönemi belirsizlik dönemi olarak adlandırabiliriz. Bu belirsizlik döneminden sonra ortaya bir geçiş dönemi çıktı. Bu geçiş dönemi anket ile işten çıkarma yasaklarının tamamlanacağı gün ile arasındaki süredir. Üçüncü dönem olarak işten çıkarma yasaklarından sonraki süreci tanımlayabiliriz. Anketten elde edilen verilerin daha anlamlı hale gelebilmesi için geçiş sürecinde ve işten çıkarma yasakları sonrasında anket tekrarlanarak daha anlamlı sonuçlar elde edilmeye çalışılacaktır.

 


 

Dosyalar

COVİD-19 ANKET SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU (1180 KB) (17.06.2020 12:26:03)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 93

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.