İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 OCAK 2021, ÇARŞAMBA   

6

YAŞANACAK ACILARIN VEBALİ ÖNLEM ALMAYANLARIN OMZUNDADIR

    Yayına Giriş Tarihi: 26.06.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.08.2020 16:15:53  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.06.2020 13:34:56

Merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin artık şu gerçeğin farkına varması gerekmektedir: İnsan hayatına değer vermediğinizin, kentleri betonlaştırarak oradan doğacak rantı önemsediğinizin farkındayız. Ancak şunu bilmenizi isteriz ki, bugün bütçe olanaklarının deprem önlemleri için kullanılmasının ekonomiye getireceği yük, olası bir İstanbul depreminin ortaya çıkaracağı ekonomik yıkımın yanında yok hükmünde kalacaktır. Umuyoruz ki bu “para” gerçeği sizleri harekete geçirecek etki yaratacaktır.

 

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından son günlerde meydana gelen depremlerle ilgili yapılan açıklama. 26 Haziran 2020

 

Yaşanacak acıların vebali önlem almayanların omzundadır

Türkiye alarm veriyor. Son günlerde Bingöl ve Van`da bir dizi deprem meydana geldi. Bugün de Manisa 5,5 büyüklüğünde bir depremle sallandı. Öncelikle deprem bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bilinen ancak görmezden gelinen gerçekleri bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının büyük bölümü deprem kuşakları üzerindedir. Son yüzyılda değişik büyüklükte depremler görmüş, on binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Yapı stokumuz güvenli değildir; büyük bölümü güçlendirilmeli ya da yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Yapı stokumuzu içler acısı halini anlamak için İstanbul`da depreme maruz kalmadan yıkılan binalara bakılabilir. Ülke gerçekleri bunlarla sınırlı değildir. Deprem toplanma alanları, deprem sonrası ulaşım güzergâhları, iletişim altyapısı ya yoktur ya yetersizdir. Afete hazırlık konusu başlı başına sorunlu bir alandır ve ne yazık ki bu sorun deprem sonrası yardım ve müdahale hizmetlerinin gerçekleştirilememesi sonucunu doğuracaktır.

1999 depremleri sonrası "artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" vaadiyle başlayan süreçte ne yazık ki kayda değer mesafe alınmamış, güvenli yaşam kurulamamıştır. Siyasi iktidarın deprem önlemleri başlığı altında attığı adım kentsel dönüşüm projeleri olmuştur. Kentsel dönüşüm projelerinin ise güvenli ve sağlıklı barınma hakkı bağlamında değil rant yaratma hedefiyle hayata geçirildiği ise sır değildir.

Olası bir İstanbul depreminin ülkemiz açısından telafi edilemeyecek sonuçlara yol açacağı bilinmektedir. Bu zaman zarfında bilim insanlarının, üniversitelerin, ilgili meslek örgütlerinin bütün uyarıları görmezden gelinmiştir; gelinmeye devam etmektedir. Diğer alanlarda olduğu gibi siyasi iktidar şeffaflığı ve katılımcılığı devre dışı bırakarak yol almaya çalışmaktadır. Yol alamadığı ise ortadadır. Türkiye kaderine razı bir durumda depremi beklemektedir.

Son bir haftadır peş peşe meydana gelen depremler doğanın bir uyarısıdır. Uyarı açık ve nettir: Deprem bir doğa olayıdır; binalarınızı depreme karşı güvenli hale getirin. Kentlerinizi depreme ve afet sonrası yapılması gereken çalışmalara göre düzenleyin.

Başta İstanbul olmak üzere deprem kuşağı üzerinde kurulu bütün kentlerimiz için ivedilikle seferberlik ilan edilmelidir. Kamunun olanakları deprem önlemleri için kullanılmalıdır. Olası İstanbul depremine dair geliştirilen en iyimser senaryoda bile on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Ekonomik yıkım ve toplumsal travma ise sonrasında açığa çıkacak olumsuzluklardır.

Merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin artık şu gerçeğin farkına varması gerekmektedir: İnsan hayatına değer vermediğinizin, kentleri betonlaştırarak oradan doğacak rantı önemsediğinizin farkındayız. Ancak şunu bilmenizi isteriz ki, bugün bütçe olanaklarının deprem önlemleri için kullanılmasının ekonomiye getireceği yük, olası bir İstanbul depreminin ortaya çıkaracağı ekonomik yıkımın yanında yok hükmünde kalacaktır. Umuyoruz ki bu "para" gerçeği sizleri harekete geçirecek etki yaratacaktır.  26/06/2020

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 32

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.