TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ HÜKÜMET HARCAMALARI İLE İLGİLİ OLARAK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 AĞUSTOS 2020, SALI   

36

HÜKÜMET HARCAMALARI İLE İLGİLİ OLARAK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA.

    Yayına Giriş Tarihi: 28.07.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.07.2020 16:34:09  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 28.07.2020 16:33:26

Ana muhalefet lideri basına yansıyan açıklamalarında yaklaşık 20 yıl içinde AKP hükümetlerinin 2 trilyon 400 milyar dolar harcama yaptığını belirtti. İşin en ilginç tarafı, bu zaman zarfında büyük sanayi yatırımları yapılmamış, inşaat sektörü ekonominin motor gücü olarak öne çıkmış, ancak bilindiği üzere köprüler, otoyollar, hastaneler ve diğer yatırımlar “yap-işlet-devlet” modeliyle gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla son 20 senedir harcanan 2 trilyon 400 milyar doların bu yatırımlara aktarılmadığı açıktır.

Hükümet harcamaları ile ilgili olarak İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama.

İnşaat mühendisleri soruyor:

2 trilyon 400 milyar dolar nerede?

Yaklaşık 20 yıldır iktidarda olan AKP`nin bu zaman zarfında yarattığı ekonomik tahribatın ayrıntıları kamuoyuna yansımaya devam ediyor.

 

Ana muhalefet lideri basına yansıyan açıklamalarında yaklaşık 20 yıl içinde AKP hükümetlerinin 2 trilyon 400 milyar dolar harcama yaptığını belirtti. İşin en ilginç tarafı, bu zaman zarfında büyük sanayi yatırımları yapılmamış, inşaat sektörü ekonominin motor gücü olarak öne çıkmış, ancak bilindiği üzere köprüler, otoyollar, hastaneler ve diğer yatırımlar "yap-işlet-devlet" modeliyle gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla son 20 senedir harcanan 2 trilyon 400 milyar doların bu yatırımlara aktarılmadığı açıktır.

 

Ekonominin motor gücü inşaat sektörünün bileşeni olan inşaat mühendislerinin özel ya da kamu işkolunda aldığı ücretler ortadadır. Aynı şekilde diğer çalışanların, emeklilerin ücretlerinin seviyesi sır değildir. Çalışan ya da emekli her kesim geçim sıkıntısı içindedir. Adı geçen bu para yatırıma dönüşmediği için işsizlik Cumhuriyet tarihinde görülmedik oranda yükselmiştir. İnşaat mühendisleri arasında işsizlik oranı yüzde 20`ler seviyesindedir.

 

Hem İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak sormak istiyoruz: 2 trilyon 400 milyar dolar nerededir? Ne için harcanmıştır? Yatırımlar borçlanma usulüne göre yapıldığına göre bu paraya ne olmuştur? 2 trilyon 400 milyar dolar içinde dış borç var mıdır? Hemen hemen bütün ulusal yatırımların özelleştirilmesinden elde edilen milyarlarca dolar nasıl ve ne şekilde kullanılmıştır? "Deprem vergisi" adı altında toplanan milyarca lira 2 trilyon 400 milyar dolara dahil midir? Deprem önlemleri için kullanılmayan "deprem vergisi" ne için kullanılmıştır?  

 

Halkın refahı, kentlerin depreme karşı güvenli kılınması için harcanmadığı aşikâr olan milyar dolarlarla ilgili kamuoyunu ikna edici bir açıklama yapılmalı, Sayıştay Hükümet harcamalarını incelemeli ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmalıdır.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 15

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.