TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ GALATA KULESİ’NDE RESTORASYON ADI ALTINDA YAPILAN TAHRİBATLA İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 18 AĞUSTOS 2020 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 EYLÜL 2020, CUMARTESİ   

23

GALATA KULESİ’NDE RESTORASYON ADI ALTINDA YAPILAN TAHRİBATLA İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 18 AĞUSTOS 2020

    Yayına Giriş Tarihi: 18.08.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.08.2020 12:34:20  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.08.2020 12:33:12

Galata Kulesi`nde restorasyon adı altında yapılan tahribatla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama. 18 Ağustos 2020

 

Geçmişi olmayanın geleceği olamaz

13 Mayıs 2020 tarihinde tarihi Galata Kulesi`nin mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı`na devredildiği kamuoyuna açıklandı. Birkaç gün önce de Galata Kulesi`nde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Elbette tarihi eserler restorasyona tabi tutulur ve hatta deprem bölgelerinde bulunan tarihi eserlerin güçlendirilmesi gerçekleştirilir.

Ancak kamuoyuna yansıyan bilgi ve görüntülere göre başlatılan çalışmaların restorasyon mimarisinin temel kabullerine uygun gerçekleştirilmediği ortaya çıktı. Hilti tabir edilen delici aletlerin kullanıldığı görüntülerle sabitlendi. Hatta yapılan tespitlerde müdahalenin taşıyıcı duvarlarda olduğu anlaşıldı.

Vurgulamak istiyoruz: Tarihi eserlerin korunması inşaat mühendisliğinin alt disiplinlerindendir. Koruma, deprem güvenliği konusunu içerdiği gibi mimariyi de kapsamaktadır. Özel bir bilim alanıdır; her aşamada uzmanlık ve hassasiyet gerektirmektedir Anlaşılan o ki, İstanbul`un simge yapılarından Galata Kulesi`nin restorasyonunda ne deprem güvenliğine nede mimariye dikkat edilmiştir.

Sözde çalışmanın restorasyon projesi olmadan başlatıldığı kamuoyuna yansımıştır. Bunun anlaşılması ve kabul edilmesi mümkün değildir. Tarihi eserlerin korunması, güçlendirilmesi Koruma Kurulu`ndan onay alınacak bir proje bağlamında gerçekleştirilmelidir. Bu, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının olmazsa olmazdır. Bu temel ilke çiğnenmiş, Galata Kulesi`nde kaçak çalışma yapılmıştır.

Açık bir suçla karşı karşıyayız. Hem kent hem de tarih suçu işlenmiştir.

Kaçak çalışma bir an önce durdurulmalı ve Galata Kulesi`ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır.

Unutulmamalıdır: Geçmişi olmayanın geleceği olamaz. Galata Kulesi sadece geçmişimiz değil aynı zamanda geleceğimizdir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 23

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.