TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 20 AĞUSTOS 2020 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 EYLÜL 2020, CUMARTESİ   

25

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 20 AĞUSTOS 2020

    Yayına Giriş Tarihi: 20.08.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.08.2020 16:05:24  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.08.2020 12:41:15

SALGIN KOŞULLARINDA ŞANTİYELER ÇALIŞMA KAMPLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİDİR!

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama. 20 Ağustos 2020

 

SALGIN  KOŞULLARINDA  ŞANTİYELER  ÇALIŞMA  KAMPLARINA  DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİDİR!

 

Tüm dünyada sürmekte olan Covid-19 pandemisi, toplumların sağlığını tehdit etmeye, yol açtığı sorunlar nedeniyle hepimizin çalışma ve yaşama koşullarını etkilemeye devam ediyor. İlk 7 ayın sonunda dünya genelinde kesin tanı almış toplam vaka sayısı 21 milyonu, Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı 750 bini geçmiş durumda. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden bu yana yaklaşık 250.000 kişiye Covid-19 teşhisi kondu, hayatını kaybeden yurttaşlarımızın sayısı 6.000`e ulaştı. Kesin tanı konmuş aktif hasta sayımız 12.575`tir. Türk Tabipleri Birliği`nin 5. ay değerlendirmesine göre toplumdaki toplam aktif vakaların bu sayının yaklaşık 10 katı olduğu belirtilmektedir.      

 

Ülke  olarak  Covid-19  pandemisinde  ilk  5 ayı, 11 Mayıs`ta  AVM`lerin  yeniden  açılmasıyla başlayıp, 1 Haziran`da hızlanan "yeniden açılma" sürecinde de 3 ayı geride bıraktık. Türkiye Covid-19 pandemisiyle mücadelesinde hedeflerine ulaşmış değildir. Resmi verilere göre bir süredir can kayıplarımız aynı düzeyde seyretmekte, günlük vaka sayılarımız, yatan hasta sayılarımız yükselmekte ve neredeyse 1,5 ay önceki değerlere doğru tekrar yaklaşılmaktadır. Ayrıca zaman zaman il pandemi kurullarının, yerel yöneticilerin, farklı bölgelerdeki hastane personelinin açıklamaları ile sağlık bakanlığının verileri arasındaki tutarsızlıklar, uygulanan testlerinin tanı koymada beklenen doğruluğu sağlamadığı yönündeki iddialar, kimi illerde vatandaşların yoğunluk nedeniyle hastaneye yatırılamadığına, çevre illerdeki hastanelere sevk edildiklerine dair kamuoyuna yansıyan bilgiler hepimizi endişelendirmektedir.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak başladığı günden itibaren Covid-19 pandemisiyle ilgili gelişmeleri takip ediyor, özellikle mesleğimizin uygulama alanlarında yetkili kurumları, üyelerimizi, meslektaşlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. İlk vakaların görüldüğü günlerde salgın kontrol altına alınana kadar sağlık meslek kuruluşlarının da görüşleriyle uyumlu biçimde yaşamsal olmayan inşaat yapım işlerinin geçici olarak durdurulmasını, çalışanların ekonomik ve sosyal açıdan mağdur edilmemek kaydıyla ücretli izne çıkarılmasını istemiştik. İdareler tarafından ilk önlemlerin ilanı ve yürürlüğe konmasından sonra inşaat işkoluna ilişkin özel bir düzenleme yapılmadığını görmemiz üzerine 24 Mart tarihinde "ŞANTİYELERE DİKKAT! BİNLERCE MÜHENDİS VE İŞÇİ TEHDİT ALTINA BULUNUYOR" başlıklı açıklamamızla şantiyelerdeki çalışma, beslenme, dinlenme, konaklama ortamı koşullarının gerekli şartları sağlamaktan uzak olduğunu belirtmiştik. Bu şartların başta işçiler olmak üzere inşaat mühendisleriyle birlikte diğer tüm çalışanların ve ailelerinin sağlığını riske attığını dile getirmiş, denetim sorumluluklarını hatırlatarak yetkilileri göreve davet etmiştik.

 

Covid-19 gündemiyle ilgili her gelişmede benzer çağrılarımızı yeni bilgilere güncelleyerek yineledik. 16 Nisan tarihli "ŞANTİYELER ACİLEN DENETLENMELİDİR!" açıklamamızda belirttiğimiz gibi şubemiz tarafından İstanbul Valiliği, 39 İlçe Kaymakamlığı, İBB , 39 İlçe Belediye Başkanlığı, OSB ‘ler , Serbest Bölge, ÇŞB İl Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü dahil olmak üzere ilgili kurumların tamamına şantiyelerdeki denetimlerin gerçekleştirilmesi konusunda yazımız gönderildi. Covid-19 tedbirleri konusunda meslektaşlarımız bilgilendirildi, onlar aracılığıyla sahadaki uygulamalara dair gelen bilgiler değerlendirildi, ilgili kurumlara iletildi, gerektiğinde kamuoyu ile paylaşıldı. Şantiyelerin düzenli olarak denetlenmesi ve gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda cezai yaptırım uygulanması için çabalarımızı ısrarla sürdürdük.

 

İlk günlerde okulların tatil edilmesi, AVM`lerin, lokantaların, ibadethanelerin, plajların kapatılması gibi hızla atılan olumlu adımlara rağmen ne yazık ki çalışma hayatında, özellikle şantiyelerin, fabrikaların denetiminde benzer hassasiyetler gösterilmemiştir. Başta ilgili bakanlıklar ve kamu idareleri olmak üzere sorumlu ve yetkili kurumların etkin tutum almadıkları, kuralların uygulanıp uygulanmadığını gerektiği biçimde izlemedikleri görülmüştür. Son haftalarda bazı büyük işletmelerin çalışanları arasında test pozitif vakaların artmasına rağmen il pandemi kurullarının onayıyla "kapalı devre çalışma sistemi" adı altında faaliyetlerini sürdürdükleri haberleri kamuoyuna yansımıştır. Benzer biçimde bazı büyük şantiyelerde test pozitif vakalara rastlandığı, fakat hastalarla aynı ortamlarda birlikte çalışanların test taramalarının eksik veya gecikmeli yapıldığı, kontrolsüz faaliyetlerin devam ettiği iddiaları gündeme gelmektedir.

 

Türk Tabipleri Birliği ve uzmanlar tarafından yazın sona ermesiyle birlikte Ekim-Mart aylarını kapsayan aralıkta Influenza`nın olağan mevsimsel artışının Covid-19 vakalarının tanı, sosyal izolasyon ve tedavi süreçlerini genel olarak güçleştireceği düşünülmektedir. Influenza ve Covid-19`a aynı anda yakalanan kişilerde nasıl bir hastalık tablosunun ortaya çıkacağına ilişkin öngörüde bulunmak için mevcut verilerin yeterli olmadığı belirtilmektedir. Ülkemizde uygulama oranı oldukça düşük olan Influenza aşısının özellikle bu yıl için mevsim başlamadan yeterli miktarda temin edilmesi, ücretsiz ve kolay erişim için risk grubu tanımının genişletilmesi ve yakın temas halinde çalışılan bazı işkollarında yaygın biçimde uygulanması önerilmektedir. Covid-19 kesin tanı testlerinin daha yaygın ve etkin kullanımının önemi vurgulanmaktadır. Önlemlerin tespit ve uygulamasında geç kalınmamalıdır.

 

Önümüzdeki sonbahar-kış aylarında şantiyelerin ortam koşulları Covid-19`a rastlanması ve salgının yayılması bakımından daha da elverişsiz hale gelecektir. İşçiler, mühendisler, mimarlar ve diğer personel şantiyelerde doğa şartlarında veya standart dışı geçici yapılarda yakın temas halinde çalışmaktadır. Bu koşullarda çalışanların maske, dezenfektan gibi kişisel koruyucu donanım(KKD) malzemelerine kolay ve ücretsiz erişimi, malzemelerin doğru ve etkin kullanımı gibi konular düzenli denetlenmelidir.  Çalışanların yoğun olarak bir arada bulundukları yemekhane, kantin, duş, yatakhane, servis araçları gibi ortamlarda hijyen, maske ve mesafe şartları uygulanmalıdır. İşi gereği çok sayıda kişiyle temas eden çalışanların düzenli aralıklarla taranması, tanı konanların hak kaybına uğramadan, ailelerinin sağlığı riske atılmadan karantina ve tedavi olanaklarından faydalanmaları sağlanmalıdır.  

 

Bu tespit ve değerlendirmeler ışığında olası riskleri de göz önünde bulundurarak kamusal sorumluluğumuz gereği uyarılarımızı tekrar hatırlatıyoruz:

 

Korona Virüsü pandemisi, işyerleri, meslektaşlarımız ve işçiler yönünden, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu`nun 13. Maddesinde ifade edildiği şekilde ciddi ve yakın tehlike kapsamında olup işverenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü`nün 20 Mart 2020 tarihli  "Covid-19 tedbirleri" genelgesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın 13 Nisan 2020 tarihinde yayınlamış olduğu "Şantiyelerde Alınacak Yeni Korona Virüs Tedbirleri"nde belirtilen hususlara uymak zorundadırlar.

 

Ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli tüm iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması yasal bir zorunluluk olmuştur. Bu nedenle ilimiz genelinde bulunan şantiyelerde gerekli önlemlerin alınıp alınmadığına dair denetimler yapılmalıdır.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 Okunma Sayısı: 35

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.