İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

07 MAYIS 2021, CUMA   

24

HEYBELİADA SANATORYUMU BİR SAĞLIK KURUMUDUR VE ÖYLE KALMALIDIR!

    Yayına Giriş Tarihi: 11.09.2020 12:00   Güncellenme Zamanı: 11.09.2020 12:12:07  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.09.2020 12:11:46

Konuyla ilgili öneri ve taleplerimizi dile getirmek üzere 12 Eylül 2020, Cumartesi günü 13.00’de Heybeliada Sanatoryumu önünde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında çok ciddi bir sağlık sorunu olan tüberküloza karşı verdiğimiz mücadelenin sembol kuruluşu Heybeliada Sanatoryumu`nun Diyanet İşleri Başkanlığı`na devredilmesi ve gelen tepkiler sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı`nın "Pandemi hastanesi olarak açılması şartıyla bina ve araziyi Sağlık Bakanlığı`na iade edebilecekleri" yönündeki açıklamasıyla gelişen süreci dikkatle izlemekteyiz.

Tartışmaların ilk gününden itibaren dile getirdiğimiz gibi Heybeliada Sanatoryumu bir sağlık kuruluşu olarak yeniden yapılandırılmalı ve günümüzün en büyük sağlık sorunu olan COVID-19 pandemisi için kullanıma açılmalıdır. Hiç azımsanmayacak bir nüfusa sahip Adalar halkının ve yakın çevresinin vakalarının izolasyonu ve tedavileri burada yapılabilir. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonunu ağır geçiren bireylerde akciğer fibrozisi geliştiği ve bu hastaların kronik akciğer hastası olacağı da bilinmektedir. Akut dönemde olduğu kadar kronik hastalık döneminde de yerleşim yerinin bol oksijenli havasıyla tedaviye çok katkısı olacaktır.

Pandemi geçtiğinde de Adalar halkının deniz trafiğini olumsuz etkileyen koşullarda sağlık kuruluşlarına ulaşımında yaşayacağı zorlukları önleyecektir. Bir kısmının Sağlık Müzesi olması ile de tüberküloz mücadelesi kahramanlarına vefa borcumuzu ödememizi sağlayacaktır.

Konuyla ilgili öneri ve taleplerimizi dile getirmek üzere 12 Eylül 2020, Cumartesi günü 13.00`de Heybeliada Sanatoryumu önünde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir.

Siz değerli basın mensuplarının katılımını bekleriz.

İSTANBUL TABİP ODASI

TÜRK TORAKS DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU

Buluşma: 12.30, Heybeliada İskelesi

Basın Açıklaması: 13.00, Heybeliada Sanatoryumu önü

📢Basın Açıklaması

🥼Heybeliada Sanatoryumu Bir Sağlık Kurumudur ve Öyle Kalmalıdır!

📅12 Eylül Cumartesi

🕒12.30 Heybeliada İskelesi Buluşma

🕒13.00 Heybeliada Sanatoryumu Açıklama


Okunma Sayısı: 22

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.