İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 OCAK 2021, SALI   

40

DEPREMDEN KAÇMAK MÜMKÜN DEĞİL! ANCAK ÖNLEM ALMAK MÜMKÜN!

    Yayına Giriş Tarihi: 27.12.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.01.2021 12:06:13  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 27.12.2020 14:33:17

27 Aralık 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ depremi nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama

27 Aralık 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ depremi nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama

Depremden kaçmak mümkün değil! Ancak önlem almak mümkün!

27 Aralık 2020 tarihinden Elazığ merkezli bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi`ne göre 5,6 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Malatya gibi çevre illerden de hissedildi. İlk belirlemelere göre can kaybı olmadı. Depremi hisseden bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 

Hatırlanacaktır, bir sene önce 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ yine 6,5 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, 41 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Anlaşılan o ki depremler bölgeyi tehdit etmeye devam ediyor.

Bugün aynı zamanda 35 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği 1939 Erzincan depreminin de yıldönümü. 30 Ekim`de ise İzmir`de ciddi hasara ve can kaybına yol açan Ege Denizi merkezli bir deprem meydana geldi.

Her deprem Türkiye`nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Bu gerçeği kabul etmeyen yok ; ancak gereğinin yerine getirildiğini söyleyebilmek mümkün değil. 24 Ocak 2020 Elazığ depreminde orta derecede hasar alan binaların bile kullanılmaya devam ettiği düşünüldüğünde karşı karşıya kalınan tehlikenin derecesini anlamak mümkündür.

Evet, Türkiye bir deprem ülkesidir ve İstanbul`u da içine alan Marmara depremi olası depremler arasındadır. Olası İstanbul depremi için beklenen büyüklük, açık ki İstanbul`da telafi etmenin mümkün olmayacağı düzeyde can ve mal kaybına yol açacaktır.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak bugün yaşanan Elazığ depremi ve 1939 Erzincan depremi vesilesiyle bir kez daha hatırlatıyoruz: Başta İstanbul olmak üzere Türkiye deprem tehdidi altındadır. Bir an önce kentlerimiz depreme göre düzenlenmeli, yapılarımız güvenli hale getirilmelidir. Hiç şüphe yok ki bunun için ulusal seferberlik ilan edilmeli; merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaş işbirliği sağlanmalıdır. Mevcut yapı stokunun depreme dayanmasının mümkün olmadığı ortaya çıktığına göre işe buradan başlamak ve olanca hızla yapıların deprem güvenliğini sağlanmak kaçınılmazdır. Eğer bu yapılmazsa vebali merkezi ve yerel yönetimlerin üzerinde olacaktır.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası                            

İstanbul Şube Yönetim KuruluOkunma Sayısı: 36

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.