İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 OCAK 2021, SALI   

39

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ DEMOKRATİK, ÖZERK ÜNİVERSİTE MÜCADELESİNİN YANINDADIR

    Yayına Giriş Tarihi: 06.01.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.01.2021 12:04:54  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.01.2021 13:40:24

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmelerle ilgili yapılan açıklama. 6 Ocak 2021

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından Boğaziçi Üniversitesi`nde yaşanan gelişmelerle ilgili yapılan açıklama. 6 Ocak 2021

 

İnşaat mühendisleri demokratik, özerk üniversite mücadelesinin yanındadır

Türkiye`nin köklü üniversiteleri arasında bulunan Boğaziçi`ne partili rektör atandı. 2015 seçimlerinde AKP`den aday olan Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. Atama, başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri olmak üzere kamuoyunun yoğun tepkisini çekti. Kararı protesto eden üniversite öğrencilerinin yaptığı açıklamaya polisin sert müdahalede bulunması ve takiben gösteriye katılan öğrencilerin evlerinin basılarak gözaltına alınması tepkiyi daha da yoğunlaştırdı.

AKP il yöneticisi ve milletvekili adayı olan, Boğaziçi Üniversitesi`nde Akademik görevi bulunmayan Melih Bulu`nun rektör olarak atanmasını AKP iktidarının yönetsel tercihlerinden ayrı değerlendirmek mümkün değildir. "Partili cumhurbaşkanı" ile başlayan süreç üniversiteden yargıya hemen bütün kamu alanında benzer kadrolaşmaları gündeme getirdi. "Tek adam" yönetimindeki Türkiye`de artık liyakat, yeterlilik, beceri, uzmanlık değil iktidar partisine yakınlık kıstas alınmakta, biat eden yöneticiler tercih edilmektedir.

Demokratik-hukuk devletinin değişmez ilkelerinden biri de üniversitenin özerk ve demokratik olmasıdır. 12 Eylül darbe döneminin bir ürünü olan YÖK`ün varlığı devam ettirmesinin yanı sıra, rektörlerin seçimle belirlenmesi fiilen ortadan kaldırılmış, Cumhurbaşkanına atama yapma yetkisi verilmiş ve bugünkü kara tablonun oluşması sağlanmıştır.

Demokratik-özerk üniversite mücadelesinin tarihi hayli eskidir. Şimdiye dek üniversiteleri baskı ve zor altında tutmaya çalışan uygulamalar boşa çıkartılmıştır. Bu girişim de akamete uğrayacaktır. Üniversiteler yeniden bilimin ve liyakatin odağı olacak, yetkili kurullar tüm bileşenlerin katılımıyla demokratik bir şekilde belirlenecektir.

Üniversitelerine "kayyum" atanmasına tepki gösteren Boğaziçili öğrencilerin ve öğretim üyelerinin haklı mücadelelerinde yanındayız.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim KuruluOkunma Sayısı: 31

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.