SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!-2 TEMMUZ 2024

Eklenme Tarihi: 02/07/2024

Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında provoke edilen ve büyümesine göz yumulan olaylar sonucunda Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi nedeniyle çıkan yangında 35 aydınımızın hayatını kaybettiği 2 Temmuz 1993 asla unutamayacağımız kara günlerimizden biri olarak tarihimizdeki yerini almıştır. Sivas Katliamı olarak andığımız bu acı olay aradan geçen 31 yıla rağmen hâlâ bütün yönleriyle aydınlatılamamış, asıl sorumluları hesap vermemiş, tüm suçluları cezalandırılamamıştır. Hatta adı olaylarla birlikte anılan kişilerin, onları gizlice kollayanların ve açıkça savunanların bazıları daha sonra bürokraside ve siyasette daha üst düzey görevlere, daha yetkili konumlara getirilmiş, söz ve karar sahibi kılınmışlardır. Sivas Katliamı sonrasında yaşanan bu sürecin kamu vicdanında açtığı yaralar ayrı bir acı ve utanç konusudur.
Karanlık yönleri aydınlatılamadığı, sorumluları hesap vermediği ve suçluları cezalandırılmadığı için Sivas Katliamı benzeri acı olayların her an farklı bir yerde farklı bir gerekçe ile karşımıza çıkması ve tekrarlanması mümkündür. Savaştan, çatışmadan, kutuplaşmadan medet uman karanlık odaklar toplumsal barışımızı dinamitlemek için başka fırsatları da değerlendirmek isteyecektir. Yakılmak, köreltilmek istenen aslında özgürlüğe, kardeşliğe, barışa dair umudumuz ve inancımızdır.
Sivas Katliamı’nın 31. Yılında bu karanlık günün suçlularını ve sorumlularını bir kez daha lanetliyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızı sevgi, özlem ve saygıyla anıyoruz.
Laik, demokratik ve aydınlık bir Türkiye için mücadele etmeye devam edecek, her türlü istismar ve ayrımcılığa karşı duracak, özgürlük ve barış umudunun zayıflatılmasına izin vermeyeceğiz.
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası