İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

07 MART 2021, PAZAR   

3

TOPLUMCU-YURTSEVER MÜHENDİSLİK MÜCADELESİNİN SİMGE İSİMLERİNDEN ZEKİ ERGİNBAY’I UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 02.02.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.02.2021 10:37:49  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.02.2021 10:25:13

Bugün Zeki Erginbay’ın öldürülüşünün yıldönümü. Teknik Güç Dergisi Yazı İşleri Müdürü, mühendislerin ve tüm teknik elemanların örgütlenme mücadelesinin emektarlarından sevgili arkadaşımızı özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Toplumcu-yurtsever mühendislik mücadelesinin simge isimlerinden

Zeki Erginbay`ı unutmadık, unutmayacağız

Bugün Zeki Erginbay`ın öldürülüşünün yıldönümü. Teknik Güç Dergisi Yazı İşleri Müdürü, mühendislerin ve tüm teknik elemanların örgütlenme mücadelesinin emektarlarından sevgili arkadaşımızı özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Zeki Erginbay 23 Ocak 1977`de İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi`nden çıktığı sırada karanlık çeteler tarafından kaçırıldı. Kaçırılmasından 12 gün sonra, 2 Şubat`ta cansız bedeni Ömerli Barajı arazisinde bulundu. Arkadaşımıza işkence yapıldığı, göğsüne sıkılan bir kurşunun ölümüne neden olduğu tespit edildi.

Zeki Erginbay`ın hedef alınması sıradan bir tercih değildi. Toplumcu-yurtsever mühendis hareketine karşı gerçekleştirilen topyekûn saldırının sadece bir halkasıydı. Hiç şüphe yok ki onu öldürerek TMMOB`u, İMO`yu susturmak istediler.

Başarabildiler mi? Hayır. Cenazesinin arkasından yürüyen on binler ve dalga dalga büyüyen devrimci mühendis hareketi katillerin hevesini kursağında bıraktı.

Meslektaşımız Zeki Erginbay`ı 44 sene önce aramızdan aldılar. Ancak onun ömrünü adadığı mücadeleyi sekteye uğratamadılar. Bir kez daha tekrar ediyoruz: Unutmayacağız, unutturmayacağız, katilleri sevindirmeyeceğiz. Onun bir parçası olduğu teknik elemanların mücadele geleneğini geleceğe taşıyacağız.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi


Okunma Sayısı: 50

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.