İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 EYLÜL 2021, CUMARTESİ   

4

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ`NDE BİR KERE DAHA `YURTTA SULH CİHANDA SULH`

    Yayına Giriş Tarihi: 31.08.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 01.09.2021 10:20:49  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.09.2021 10:18:37

1 Eylül Dünya Barış Günü`nde Bir Kere Daha `Yurtta Sulh Cihanda Sulh`

 

1 Eylül Dünya Barış Günü`nde Bir Kere Daha "Yurtta Sulh Cihanda Sulh"

Hitler ve Nazi Partisi yönetimindeki Almanya 1 Eylül 1939`da Polonya`yı işgal etti. Büyük bir yıkımla sonuçlanan 2. Dünya Savaşı bu şekilde başladı. Savaş isteyenler sonunda yenildi. Fakat savaş yalnızca ateşi ilk açanlara değil, tüm insanlığa büyük acılar yaşattı.

Kurtuluş Savaşı`yla topraklarındaki işgale son veren Türkiye Cumhuriyeti, "yurtta sulh, cihanda sulh" yaklaşımıyla hem savaşın yaralarını sardı hem de komşularıyla dostane ilişkiler geliştirdi. Yeni Cumhuriyet,  geçmişteki düşmanlarının gözünde dahi onurlu bir ülke kurmanın barış siyasetiyle mümkün olabileceğini gösterdi ve en sonunda barıştan yana olanlar kazandı.

Bugün, siyasi iktidar ise "yurtta sulh, cihanda sulh" yaklaşımını bir kenara bırakarak Türkiye Cumhuriyeti`nin komşularıyla iyi ilişkilerini, uluslararası alandaki saygınlığını ve kazanımlarını da tehlikeye atacak biçimde bölge ülkelerindeki iç çatışmalarda taraf olmaktadır. Karar vericiler, bu yaklaşımın bir sonucu olarak  başka ülkelerde asker bulundurmakta da bir  beis görmemektedir.

Türkiye`nin, Suriye ve Libya`daki deneyimleri sonrasında Afganistan`da askeri varlık bulundurmasına yönelik hevesler, yönlendirmeler ve girişimler; ülkemizi yeni bir belirsizliğe sürüklerken yaşananları  endişeyle takip ediyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü`nde hatırlatmak isteriz ki tarihin her döneminde nihai günde kazananlar, savaş yerine barışı toplumsal yaşamın ve toplumlar arası ilişkilerin belirleyicisi haline getirenlerdir. Dün böyle olmuştur, yarın da böyle olacaktır.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası               
İstanbul ŞubesiOkunma Sayısı: 19

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.