İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 EKİM 2021, ÇARŞAMBA   

35

10 EKİM 2015 ANKARA GARI KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 9 EKİM 2021

    Yayına Giriş Tarihi: 08.10.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.10.2021 10:44:48  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.10.2021 17:32:06

Ne unutacağız, ne de unutturacağız!

 

 

Ne unutacağız, ne de unutturacağız!

10 Ekim 2015`te ülke tarihinin gördüğü en büyük katliamlardan biri yaşandı. TMMOB, DİSK, KESK ve TTB`nin ortak çağrısıyla düzenlenen Barış Mitingi, IŞİD militanı iki cani terörist tarafından kana bulandı. İki canlı bomba, miting için toplanan kalabalığın arasına karışarak üzerlerindeki bombaları patlattı. Bu saldırıda İTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi arkadaşımız Güney Doğan`ın da aralarında bulunduğu 103 insanımız hayatını kaybetti, yüzlerce yurttaşımız yaralandı, kendilerinin ve yakınlarının hayatları telafisi imkânsız zararlar gördü.

10 Ekim Ankara Garı Katliamı yarattığı acıların yanında, toplumun terör korkusuyla sindirilmesi doğrultusunda önemli sonuçlara yol açtı. Barış talebinin bile kanlı terör eylemlerinin hedefi olduğu bir ülkede siyasal ve toplumsal muhalefetin kendisini görünür kılması mümkün olmaktan çıktı. Toplumsal gerginlikten beslenenler amacına ulaştı.

Yalnızca 10 Ekim`de Ankara Garı`nda değil, o dönemde Diyarbakır`da, Suruç`ta, İstanbul`da, Gaziantep`te peş peşe gerçekleştirilen bombalı kitle katliamlarıyla Türkiye adeta teröre teslim edildi. 7 Haziran 2015 seçimlerinde meclis çoğunluğunu ve hükümet kurma gücünü kaybetmiş AKP, ülkeyi tekrar genel seçime götürürken oluşmasına göz yumduğu bu psikolojik ortamda istediği sonuçları aldı, 1 Kasım seçimlerinde tek parti iktidarının sürmesine imkân verecek çoğunluğu tekrar sağladı.

10 Ekim olayının dikkat çeken bir diğer yanı da iki canlı bombanın adeta elini kolunu sallayarak Gaziantep`ten Ankara`ya kadar gelebilmesi, böyle büyük bir bombalı eylemi üst düzey güvenlik önlemlerinin alınmış olması gereken bir toplumsal gösteri sırasında kolayca gerçekleştirebilmesiydi. Olayın öncesi ve sonrasındaki ihmaller zincirinin yargı sürecinde ortaya çıkması bu eyleme göz yumulduğunu, deyim yerindeyse yol verildiğini düşündürüyordu. 10 Ekim Ankara Garı Katliamı`nın davası hâlâ sürmektedir. Aradan geçen altı yıla rağmen olay tüm boyutlarıyla aydınlatılamamış, suçlular cezalandırılamamıştır.

Türkiye, Suriye`deki iç savaşa müdahil olarak cihatçı çetelerin, uluslararası karanlık güç odaklarının cirit attığı bir ülke haline getirilmenin kaçınılmaz sonuçlarını büyük acılarla yaşadı. Bunun başlıca sorumlularından biri elbette siyasi iktidardır ve ne yazık ki her zaman olduğu gibi bu olayda da sorumluluğunu inkâr etmiş, suçluların ve onlara yardım edenlerin yakalanması ve cezalandırılması için yeterli gayreti göstermezken bir yandan da timsah gözyaşları dökmekten geri durmamıştır.

10 Ekim Katliamı`nın yıldönümünde İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, komşu ülkelerdeki toplumsal ayrışmalarda taraf olunmamasını, toplumsal hayatta uç veren ırkçı-katliamcı yaklaşımlara karşı tavizsiz tutum sergilenmesini, barışın, hoşgörünün, kardeşliğin toplumsal harcımızın ana bileşenleri olarak kabul edilmesini ve bütün bunların yasal güvenceye kavuşturulmasını, siyasal ve sosyal şartlarının oluşturulmasını talep etmektedir.

Güney Doğan arkadaşımızla birlikte 10 Ekim`de yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygıyla ve özlemle anıyoruz. 10 Ekim katliamını ve katliama yol verenleri unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube

 

 

 


Okunma Sayısı: 19

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.